Co přinese změna zdanění cenných papírů?
|

Co přinese změna zdanění cenných papírů?

Daňová reforma byla prozatím odložena. Buď tedy začne platit v roce 2015, nebo o rok dříve, jak prosazuje ministerstvo financí. Daňová reforma se dotkne i zdanění cenných papírů. Jedna zásadní změna bude pozitivní, druhá nikoli. Podívejme se, co přinese daňová reforma v oblasti zdanění příjmů z prodeje cenných papírů.

Daně
Daně - ilustrační foto

Cenné papíry rok od roku nakupuje a prodává více lidí. Nakupují se za účelem dlouhodobé i krátkodobé investice. Příjem z prodeje CP je předmětem daně z příjmu fyzických osob dle § 10. Jestliže tedy nejsou splněny zákonné podmínky pro osvobození od daně, je nutné vyplnit přílohu číslo 2 přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

Zdanění CP dle současné úpravy

Dle současné právní úpravy jsou však od daně z příjmu osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji dobu 6 měsíců. Daňovým základem je pro daňové účely rozdíl mezi příjmem z prodeje CP a výdajem za nákup CP. Celkové výdaje tvoří nejenom nabývací cena cenného papíru, ale také výdaje související s prodejem (např. různé poplatky). O ztrátu z prodeje CP si nelze snížit základ daně z podnikání nebo ze závislé činnosti. Ztráta z prodeje cenných papírů výslednou daň nesnižuje.

Cenné papíry nakupujeme za zdaněné peníze

Zdanění zisku z prodeje cenných papírů je zavedeno i v ostatních vyspělých zemích světa. V podstatě se však jedná již o druhé zdanění. Vždyť cenné papíry byly původně nakoupeny za zdaněné příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. Jedná se však o zjednodušený pohled, neboť obdobná praxe funguje i u zdanění kapitálových příjmů, například z úroků.

Nepříjemnou zprávou je prodloužení lhůty

Daňová reforma však počítá s prodloužením této lhůty na 3 roky, původně se dokonce uvažovalo o lhůtě 5 let. V praxi prodloužení této lhůty znamená, že daňové přiznání bude muset podávat mnohem více občanů majících příjmy z prodeje CP.

V současné době je totiž časový test 6 měsíců zpravidla dodržen. Investoři totiž zahrnují tuto časovou lhůtu do svého investičního rozhodování. Před uplynutím této lhůty tedy prodávají cenné papíry pouze v případě mimořádné příležitosti, která je natolik výhodná, že se vyplatí příjem z prodeje CP zdanit. Prodloužení lhůty tak bude potřeba zohlednit do investičního rozhodování pro prodej cenných papírů. Nová prodloužená lhůta bude platit až pro cenné papíry nakoupené po účinnosti daňové reformy.

Našli jste v šuplíku kuponovou knížku. Ale co s ní teď?
Ještě 17 let po druhé vlně kuponové privatizace v českých šuplících, slamnících…

Pozitivní zprávou je zavedení limitu

Druhou významnou novinkou v oblasti zdaňování příjmů z prodeje CP je zavedení ročního limitu. V případě schválení daňové reformy by se tak z příjmu z prodeje CP do 100 tisíc ročně neplatila daň z příjmu. Roční příjmy do částky 100 tisíc Kč z prodeje cenných papírů by nebyly předmětem daně. Pro drobné investory je to určitě pozitivní zpráva.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz