Gordon Gekko se vrací, ale "GREED už není GOOD"
|

Gordon Gekko se vrací, ale "GREED už není GOOD"

Michael Douglas, představitel Gordona Gekka v oskarovém a mezi investory kultovním filmu Wall Street, se vrací na obrazovky. Tentokrát však hraje neobvyklou roli mluvčího FBI, která spouští kampaň proti zneužívání informací při investování na kapitálových trzích (tzv. insider tradingu).

Wall Street Insider trading

Herec, který se nejen díky hlášce z filmu "greed is good", neboli chamtivost je dobrá, stal symbolem kultury na Wall Street osmdesátých let minulého století, se nyní dává na cestu spravedlnosti a stojí na straně FBI, které se nelíbí růst nelegálních obchodních praktik při investování.

Wall Street: Filmy, které musíte vidět!

V minutovém videu říká Douglas makléřům a brokerům, že se insider trading považuje za velký zločin, a nabádá všechny, kteří mají podezření, že o takovýchto praktikách vědí, aby kontaktovali FBI.

Kriminalita bílých límečků je na seznamu nejvyšších priorit newyorské pobočky FBI a video by mělo směřovat na tradery, manažery hedgeových fondů a další portfoliomanažery, kteří mohou mít pokušení místo legální analýzy a obchodování využít nelegálních a neveřejných informací ke svému obohacení.

Od roku 2009 FBI a další právní autority na Manhattanu obvinily více než 50 osob z nelegálního zneužívání informací při investování. Nejznámějším případem z poslední doby je hedgeový portfoliomanažer Raj Rajaratnam, který si za insider trading již odpykává 11 let vězení.

Historie insider tradingu: Významné kauzy historie

Zdroj: Financial Times