Jak se připravit na recesi? Základem je disciplína
|

Jak se připravit na recesi? Základem je disciplína

Stále častěji jsme konfrontováni s varováním odborníků před příchodem další vlny ekonomické recese. V takovém období dochází k řadě nepříjemných ekonomických jevů, které se mohou dotknout každého z nás. zda se tato varování naplní, nelze přesně určit. Přesto bychom měli vědět, že je možné se po finanční stránce na takovou situaci připravit.

Recese Spoření Úspory
Pokles na trzích

Obecně platí, že bychom měli mít naspořeno alespoň 5 platů pro případ, že bychom museli řešit například ztrátu zaměstnání, dramatické snížení platu či jinou podobně nepříjemnou situaci.

Jak mít takové rezervní prostředky uložené, doporučuje Pavel Vaněk, generální ředitel společnosti Wüstenrot: "Jednou z mála možností, jak si dnes uložit disponibilní finanční prostředky bez rizika alespoň tak, aby vlivem inflace neztrácely na hodnotě, jsou spořící účty."

Výhodou těchto účtů je fakt, že jsou peníze na nich velice likvidní – lze z nich přímo provádět platby nebo peníze podle potřeby převádět na běžný účet. Spoříte, ale zároveň jsou vám peníze pořád k dispozici.

Na co si dát pozor při výběru spořicího účtu a který nabízí nejvyšší úrok?
Kam si na rok uložit padesát a kam dvě stě tisíc, když ovšem víte, že byste je mohli potřebovat dříve? Srovnali jsme nabídku spořicích účtů v českých bankách a záložnách. Úroky těch nejvýhodnějších se pohybují mezi dvěma a třemi procenty. Otázkou však je, jak dlouho úroky na této úrovni vydrží.

Utrácet s rozmyslem

Každý někdy utrácíme zbytečně a bez rozmyslu. S ohledem na prognózy ekonomů bychom si měli zkusit vyhodnotit, zda některé výdaje neoželet.

Také je dobré popřemýšlet, zda některé nutné výdaje nelze alespoň snížit. Příkladem mohou být provoz auta, tarif mobilního telefonu, používání platební karty, hospodaření s energiemi a podobně.

Jak ušetřit

  • Zkuste si po dobu jednoho týdne psát, kolik peněz a za co jste utratili. Možná vás překvapí, kolik jste vydali za zbytečnosti.

  • Vyberte z bankomatu větší částku a kde můžete, plaťte hotově. Uvidíte, že o útratě bude více přemýšlet.

  • Nákup potravin: Naplánujte, co budete během týdne vařit, a následně vytvořte nákupní seznam, jímž se budete striktně řídit.

  • Využijte internetové kalkulačky a srovnávače nejrůznějších tarifů, které vám pomohou udělat si přehled, co je na trhu a za kolik, jak uspořit například za energie, při výběru mobilního tarifu, povinného ručení atd.

  • Odolejte slevám. V akcích nakupte jen to, co opravdu potřebujete.

  • Plánujte. Vytvořte si měsíční rozpočet na veškeré výdaje.

Jak žít spokojeně s utaženým opaskem?
Je jedno, zda se právě potýkáte s horou dluhů, nebo třeba přemýšlíte, jak ušetřit peníze na důchod – existuje mnoho způsobů, jak si přechod na spořivější provoz usnadnit. "Šetřit" nemusí znamenat "bolet", jen se musí vědět, jak na to. Několik rad pro spokojený život s utaženým opaskem může být inspirací pro všechny, kdo letos potřebují ušetřit.

Kompletní článek najdete na serveru Penízenavíc.cz