Bordeaux 2009: Legendární ročník slavného vína se představí v Praze!
|

Bordeaux 2009: Legendární ročník slavného vína se představí v Praze!

Již poosmé přivítá Praha a Pražský hrad nejlepší vína světa. Jako tradičně druhý pátek v únoru přijede na 35 nejprestižnějších vinařství z Bordeaux představit české odborné veřejnosti aktuální ročník, který přichází na trh – tentokrát exkluzivní a již dnes legendární ročník 2009.

Víno Bordeaux

Vína se budou tradičně představovat na třech degustacích (ČT 14.30 až 18.00, PÁ 10.00 až 13.30, 14.30 až 18.00) v Rothmayerově sále Pražského hradu. Na každou degustaci je omezen počet účastníků na 250 osob. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat na 35 vín z ročníku 2009.

Audience Grand Cru Classé Bordeaux 2009

Kromě tradičních účastníků, jakými jsou Ch. Figeac, Ch. Angélus nebo Ch. La Coseillante, přijala letos pozvání i châteaux, která se neúčastní každý rok, například Pichon Longueville Comtesse nebo po loňském úspěchu Ch. Pape Clément.

Jako každý rok budou svá vína prezentovat majitelé a sklepmistři z jednotlivých châteaux, díky čemuž budou mít návštěvníci možnost dozvědět se o víně mnoho zajímavých a jinak těžko dostupných informací. "Je to unikátní možnost ochutnat širokou škálu výjimečných vín z jednoho ročníku a udělat si dokonalý přehled o rozdílech a charakteru jednotlivých podoblastí Bordeaux. Můžete degustovat skvělá Margaux vedle Pauillaců, Saint Emilionů a dalších. Informace, kterou zde milovníci vín získají, je nevídaná," říká Zlatko Míčka, ředitel společnosti Merlot d´Or, která českou Audienci Grand Cru Classé pravidelně organizuje.

Celý den bude tradičně zakončen slavnostním banketem ve Španělském sále Pražského hradu za účasti všech zástupců châteaux a osobností veřejného a společenského života ČR. Během večera budou moci hosté ochutnat tři vína kategorie Grand Cru Classé z láhve magnum ve starších ročnících a další zajímavá vína včetně Champagne nebo Sauternes. O vybrané menu se tradičně postará Zátiší Catering. Ochutnat tato vína ve společnosti sklepmistra nebo majitele château, který tato vína vyráběl, činí z tohoto večera nezapomenutelnou událost.

V rámci akce probíhá také dobročinná aukce vín na serveru Wine-x-change.com. Draží se pět kolekcí vín ze château, která zde budou prezentována. Výtěžek z celé aukce jde na konto Nadace manželů Livie a Václava Klausových a bude předán paní Livii Klausové během slavnostního banketu ve Španělském sále.

Zlatko Míčka: Po pádu akcií věnují investoři pozornost něčemu, co fyzicky existuje, například vínu
Po propadech na akciových trzích řada investorů hledá něco, co fyzicky existuje, například víno. Nejen k pití, ale i k investici. Důkazem toho je fakt, že v krizových letech 2008 a 2009 hodnota vín neklesla, naopak po krátké stagnaci začala stoupat. Deset až dvacet procent portfolia je podle mě ideální pro snížení rizika investicí, říká Zlatko Míčka, jeden z předních znalců vín v ČR.