Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce - příklady
|

Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce - příklady

Dnešním článkem navazujeme na první díl seriálu o opcích a rozebereme si podrobněji příklady nákupu call a put opce.

Obchodování Trading Opce Investování

1. Příklad nákupu CALL opce (orientační ceny)

Současná cena akcie Coca-Cola je 68 USD. Předpokládáme pohyb akcie nahoru k 70 USD. V případě poklesu vystupujeme 66 USD se ztrátou.

Nakupuji CALL opci za 0,90 USD. Celkové náklady na nákup jednoho kontraktu budou 90 USD (0,9 x 100), protože 1 kontrakt = 100 kusů akcií. Pokud cena akcie poroste, cena opce se bude zvyšovat. Pokud cena akcie klesne, cena opce se sníží.

Naším cílem je prodat opci za cenu vyšší.

A. Cena akcie za pár dní vzrostla k 70 USD a cena opce se vyšplhala na 1,4 USD. V této chvíli uzavíráme pozici se ziskem 50 USD/kontrakt (1,4 – 0,9).

B. Cena akcie poklesla k 66 USD a cena opce se snížila na 0,4 USD. V této chvíli uzavíráme pozici se ztrátou 50 USD/kontrakt (0,9 – 0,4).

Nebojte se opcí – 1. díl: Co to vlastně jsou opce?
Opce je finanční nástroj, který umožňuje nakoupit nebo prodat určitý počet podkladového aktiva za předem dohodnutou cenu v předem dohodnutém čase. Toto právo je možné uplatnit jak na akcie, tak komodity či měnové páry.

2. Příklad nákupu PUT opce (orientační ceny)

Současná cena akcie Boeing je 76 USD. Předpokládáme pokles ceny akcie k 70 USD. V případě růstu vystupujeme na ceně 79 USD se ztrátou.

Nakupuji PUT opci za 0,90 USD. Celkové náklady na nákup jednoho kontraktu budou 90 USD (0,9 x 100), protože 1 kontrakt = 100 ks akcií. Pokud cena akcie klesne, cena opce se bude zvyšovat. Pokud cena akcie poroste, cena opce se sníží.

Naším cílem je prodat opci za cenu vyšší.

A. Cena akcie za pár dní klesla k 70 USD a cena opce se vyšplhala na 1,4 USD. V této chvíli uzavíráme pozici se ziskem 50 USD/kontrakt (1,4 – 0,9).

B. Cena akcie vzrostla k 79 USD a cena opce se snížila na 0,4 USD. V této chvíli uzavíráme pozici se ztrátou 50 USD/kontrakt (0,9 – 0,4).

Takto funguje nákup call/put opce.

Mé doporučení: Vyzkoušejte si jednoduché nákupy call a put opcí. Až pochopíte princip jejich fungování, uvažujte o složitějších opčních strategiích.