Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie – příklady 1
|

Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie – příklady 1

V minulém článku jsme si popsali základní opční strategie. Z nich se odvozují strategie komplexnější. Nyní si představíme první dvě - Long strangle a Long straddle.

Obchodování Trading Opce Investování

1. Spekulativní strategie Long strangle

Pracujme s akciemi Coca-Cola, které se již pár dní pohybuji do strany kolem hodnoty 68 USD. Předpokládáme v následujících dnech prudký pohyb, ať nahoru k 70 USD, nebo dolů k 66 USD. Nakoupíme tedy CALL i PUT opci, které jsou více vzdálené od současné ceny akcie. V našem případě se bude jednat o opce:

KO – MAY12 – 70 call … cena $0.90 a KO – MAY12 – 65 put … cena $0.90

Mohou nastat tyto případy:

A. Cena akcie vzroste nad 70 USD během následujících dní. Jsme v zisku, protože vyděláme více na call opci a něco ztratíme na put opci.

B. Cena akcie klesne pod 66 USD během následujících dní. Jsme opět v zisku, protože vyděláme více na put opci a něco ztratíme na call opci.

C. Cena akcie se nepohne a proděláme na obou opcích. Jsme ve ztrátě. Maximální ztráta však je součet nakoupené call i put opce. Tedy 180 USD/kontrakt.

Nebojte se opcí – 4. díl: Nejznámější opční strategie
Již známe základní duhy opcí a jejich názvosloví. Nepřekvapí nás ani změť řeckých písmen, která pomáhá určit výhodnost jejich nákupu nebo prodeje. Je tedy ten správný čas ukázat si základní opční strategie.

2. Spekulativní strategie - Long straddle

Předpokládejme stejný případ s tím rozdílem, že nakoupené strike ceny jak CALL, tak PUT opce jsou stejné a co nejblíže současné ceně akcie. V našem případě:

KO – MAY12 – 67.5 call … cena $2.0 a KO – MAY12 – 67.5 put … cena $1.7

Jak vidíte, opce jsou dražší. Náš risk bude tudíž větší - celkově 370 USD/kontrakt (oproti 180 USD/kontrakt v první strategii). Opět předpokládáme prudký pohyb akcie nahoru nebo dolů v co nejkratší době.

Kdy obě strategie použít a jaký je mezi nimi rozdíl?

Long strangle a Long straddle použijte v případě, když očekáváte velký pohyb podkladové akcie. Rozdíl mezi zmíněnými strategiemi je hlavně v ceně opcí. U long straddle musíte počítat s vyššími cenami opcí, a tudíž i s větším rizikem. Zisk je u obou strategií neomezený.

Důležité informace při vytváření popsaných strategií:

  • Vybírejte opce se vzdáleným expiračním měsícem.

  • Strategie jsou velmi citlivé na změnu implicitní volatility; při jejím poklesu padá cena opcí, což nechceme.

  • Snažte se vybírat podhodnocené opce-

  • Snažte se najít více volatilní akcie.

Mé doporučení: Osobně tyto strategie příliš nevyhledávám, protože málokdy předvede akcie tak silný pohyb, že budete hodně v zisku.