Nehádejte se o penězích. Ublížíte dětem
|

Nehádejte se o penězích. Ublížíte dětem

Nová americká studie potvrzuje, že se hádky o penězích mezi rodiči negativně projevují v chování dětí. Mezi dospívajícími mohou finanční neshody rodičů vyústit v deprese, drogovou závislost nebo agresivitu. A tím to zdaleka nekončí.

Krize Rodina
Hádky rodičů za přítomnosti dětí

V rodinách, kde rodiče přiznali, že jsou trvale pod finančním tlakem, byly vztahy rodičů s dětmi napjatější a ve srovnání s ostatními oslovenými také nejméně důvěrné.

Není proto překvapením, že finanční krize pohodě dětí nepřidala. Kvůli faktorům, jako jsou rostoucí počet exekucí nebo nezaměstnanost, se vztahy v rodinách ocitají na tenkém ledě. Finanční problémy bývají také stále častější příčinou rozvodů.

Studie začala zkoumat vztahy v rodinách na začátku krize, její závěry jsou však platné i dnes. Najít slušné zaměstnání a zajistit se na budoucnost je nadále obtížné, pro někoho se to už dokonce stalo utopií.

Podle jedné kalifornské advokátky, která se během praxe o rozvodech dozvěděla opravdu hodně, mohou rodiče přenosu stresu na dítě alespoň částečně zabránit, když se budou držet následujících pouček.

1. Držte konflikty z dohledu a doslechu dětí

Může se vám to zdát samozřejmé, ale byli byste překvapeni, kolik dětí začne s rodiči sdílet jejich problémy jen kvůli tomu, že se připletou k telefonu nebo do blízkosti jejich ložnice. "Lidé si často neuvědomují dopad svých slov na děti, které je za zavřenými dveřmi poslouchají," říká právnička. "Jednou jsem se setkala s chlapcem, který se neustále přejídal. Nakonec psycholog zjistil, že se tím v sobě snažil dusit problémy svých rodičů ohledně financí."

2. Přestaňte vše svádět na partnera

Právnička také upozorňuje na případy, kdy dítě něco chce, ale matka odvětí, že to nemůže koupit, protože otec nezaplatil alimenty. Není lepší, aby alespoň dítě věřilo, že to otec brzy zaplatí? Važte slova, nechte si osobní spory pro sebe a nevyužívejte dětské výdaje jako záminku pro osočování partnera.

3. Važte si času tráveného s dětmi

Nezapomínejte, že to není navěky. Stále přibývá rodičů, kteří, místo toho, aby čas strávili s dětmi, raději pracují. Zajišťují různá hlídání, případně starší děti nechají doma úplně samotné.

Když si potomek neužívá společných chvilek s rodiči, protože ti jen od rána do večera sedí v práci, nevybuduje si k nim důvěru. Vzrůstá tak riziko vzniku konfliktů.

Co vás budou stát vaše děti? Nejde jen o školu
Rodiče vědí, že je děti budou stát velké peníze. Počítají s tím, že se zvýší výdaje na jídlo a běžné nákupy. Škola a zájmové kroužky také něco spolknou. Často ovšem zapomínají na další náklady, které se objeví, když děti dorostou do školního věku. Na co byste s růstem svých ratolestí měli začít připravovat svůj rodinný rozpočet?

Zdroj: Journal of Research on Adolescence