5 kroků na cestě k dynamickému a diverzifikovanému portfoliu
|

5 kroků na cestě k dynamickému a diverzifikovanému portfoliu

Nehledě na to, jakým typem investora jste, se vám v posledních letech musela několikrát pořádně otřást půda pod nohama. Kotrmelce na trzích jsou součástí investičního rozhodování, a proto je dobré si připomenout některé investiční základy. Při jejich dodržení pak není problém čas od času investiční portfolio okořenit i něčím "ostřejším".

Investiční portfolio Diverzifikace investic Investování ETF Hotovost

Investice musejí být v současnosti mimo jiné flexibilní. Změny na světových trzích vyžadují možnost rychlé reakce. Základem ovšem byla a je diverzifikace. O čem se můžete příště pobavit se svým finančním poradcem?

1. Má smysl držet hotovost?

Určitá pozice v hotovosti nepochybně smysl má, například dává možnost dokupovat aktiva za výhodné ceny. Dlouhodobě mají ovšem současné nízké úrokové sazby za důsledek to, že hotovost (rychle dostupné peníze na běžných účtech a podobně) kvůli inflaci ztrácejí hodnotu.

2. Pro zisk se musí jít dál

Celá desetiletí mohli dlouhodobí investoři spoléhat na výnosy státních dluhopisů. V současnosti ovšem tyto výnosy sotva pokryjí inflaci (pokud uvažujeme bezpečné dluhopisy Německa nebo USA, ale i České republiky).

Investoři, kteří jsou ochotni o něco více riskovat, si mohou vybrat například mezi firemními bondy, dluhopisy emerging markets nebo dividendovými akciemi.

Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví
Zajímali jste se někdy o akcie firmy Consolidated Edison? Nejspíš ne. Za uplynulé dva roky však posílily zhruba o 50 %, tedy dvakrát více než celý trh. Dividendový výnos z akcií firmy naopak logicky klesal a je nejníže od devadesátých let. Nebo třeba Altria; výrobce cigaret vykazuje horší výsledky, ale vysvětlujte to trhu – akcie jsou o polovinu výše než v roce 2010 a jsou nejdražší od roku 1998. Tradiční dividendové sázky totiž utrpěly povážlivé trhliny – příklon investorů k "bezpečnějším" akciím vyhnal ceny dividendových akcií nahoru.

3. Otevřete oči alternativám

Dříve domény kvalifikovanějších investorů - například investice do infrastruktury nebo nemovitostí - jsou stále přístupnější běžným investorům. V diverzifikovaném portfoliu mají své místo nejen akcie a dluhopisy.

4. Aktivní přístup k pasivním investicím

Pasivní investice, jako jsou burzovně obchodované fondy (ETF) nebo indexové fondy (kopírující indexy), jsou snadným a levným způsobem investování. ETF navíc díky své povaze umožňují stejný přístup jako obchodování s jednotlivými akciemi, ovšem nabízejí rovnou poměrně slušnou diverzifikaci.

5. Více času na investování

Lidé žijí déle, což znamená změny také v přístupu k investování. Investiční horizont již dávno nemusí být odvozován od věku odchodu do důchodu, ba naopak, i ve věku prarodičů zůstává čas na dříve téměř nemyslitelné akciové a jiné rizikovější investice.

Optimální portfolio není pro každého
V investičním světě se často mluví o diverzifikaci. Správné portfolio by se rozhodně nemělo skládat jen z jednoho nebo dvou investičních nástrojů. Spoléhání pouze na akcie a na dluhopisy se nevyplatí. Některé fondy zase znamenají ohromné riziko, i když s ním roste i potenciální výnos. Vhodné je tedy udělat kompromis a nečekat zázraky od jednoduché strategie.

Zdroj: BlackRock