Burzovní kalendář 26. 3. - 30. 3. 2012
|

Burzovní kalendář 26. 3. - 30. 3. 2012

O tom, zda v posledním týdnu zatím velmi úspěšného prvního čtvrtletí investoři využijí spíše prodejních příkazů, nebo se dále povezou na vlně optimismu, budou spolurozhodovat představitelé Fedu a evropští ministři financí. Pražskou burzu čeká nabitý závěr výsledkové sezóny a pokračování emotivního obchodování s akciemi KIT Digital.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od začátku roku, i když slovo "nejhorší" je potřeba brát s rezervou (S&P 500 -0,50 %), a to s ještě větší, když se podíváme na výkon severoamerických burz od začátku roku. Tamní trhy totiž zatím předvádějí nejlepší první čtvrtletí za posledních 14 let (S&P 500 +11,09 %, Nasdaq +17,76 %).

Pokles, který indexy zažily v minulém týdnu, souvisí kromě horších dat z nemovitostního trhu především s neamerickými vlivy (zhoršení vývoje čínského průmyslu a technické potvrzení recese v eurozóně). Relativně klidné týdenní obchodování narušil jen páteční humbuk, který na burze BATS způsobil bezdůvodný propad akcií Applu.

Flash crash na akciích Applu: Propad o 9 % a přerušené obchodování
Akcie největší společnosti na světě Apple se dnes přibližně hodinu a půl po…

V novém týdnu se investoři budou soustředit na data z americké ekonomiky, a to především na úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, čtvrteční finální číslo HDP a páteční index nákupních manažerů oblasti Chicaga.

"Domnívám se, že data, která nyní budou přicházet, investory trochu zklamou, a proto zažíváme menší korekci," říká Gina Adamsová z oddělení strategií makléřské firmy Wells Fargo Securities. (zdroj: Bloomberg)

komentuje americký akciový trh Josef Koštál z Optionslock.cz.

Vliv na trhy budou mít představitelé Fedu, kteří budou vystupovat v týdnu na různých ekonomických konferencích. Nejdůležitější může být vystoupení šéfa Fedu Ben Bernankeho hned v pondělí odpoledne středoevropského času.

V závěru týdne by mohla být Wall Street citlivější na zprávy ze starého kontinentu, kde se chystá setkání ministrů financí EU. Tradičně budou investoři také sledovat trh s ropou, která může v případě dalšího zdražování výrazně ohrozit akciovou rally.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál?
Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst…

27/3 Vystoupení Bena Bernankeho

27/3 Spotřebitelská důvěra

28/3 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

29/3 Hrubý domácí produkt

30/3 Spotřebitelská nálada

30/3 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

Speciál IW: Korekce, nebo pokračování růstu? Na co vsadit?
Akciím se od začátku roku daří nebývale dobře. Argumentů pro pokračování růstu…

Evropa

Západoevropské akcie v týdnu umazaly 2,6 % (FTSEurofirst 300) poté, co investoři spatřili na svých monitorech hodnoty indexů nákupních manažerů, které ukazují na propad eurozóny do recese, a pozavírali část svých zisků. Prodeje podpořila i horší průmyslová data z Číny a růst výnosů dluhopisů zemí skupiny PIIGS.

"Myslím si, že trhy čeká v nejbližší době pohyb indexů do strany s možností mírného medvědího trhu," zní krátkodobý technický výhled Valerie Gastaldyové, analytičky z makléřské firmy Day by Day. (zdroj: CNBC)

V novém týdnu budou mít na evropských burzovních parketech velkou kurzotvornou roli indexy důvěry, které startují v pondělí v Německu. Větší dávka za celou eurozónu se čeká v závěru týdne.

Celotýdenní výsledek obchodování mají nejspíše v rukou ministři financí celé EU, kteří se mají sejít v pátek. Chystají se diskutovat o dalším boji s evropskou dluhovou krizí, jejíž epicentrum se nejspíše posunuje z Řecka do Portugalska.

26/3 Ifo - index důvěry v Německu

29/3 Eurozóna - indexy důvěry v ekonomice, průmyslu, službách, domácnostech

30/3 Schůzka ministrů financí EU

Zapomeňte na Evropu, největším dluhovým nebezpečím je Japonsko!
Masivní zájem stovek evropských bank o více než bilion eur tříletých půjček od…

Pražská burza

Parket pražské burzy ovlivnila negativní nálada na okolních trzích. Za týden index PX ztratil 0,62 %. Propadákem týdne se staly akcie KIT Digital, které se v pátek zřítily skoro o třetinu po zprávách o změnách ve vedení společnosti.

Kurzově aktivnější mohou být v příštím týdnu společnosti na výsledkové listině. Ve středu odkryje svá čísla developerská společnost ORCO, o den později AAA Auto a VIG a v pátek tradičně největší neznámá české výsledkové sezóny Philip Morris ČR, od které investoři většinou celé čtvrtletí skoro nic neslyší. Navíc, vzhledem k tomu, že je kótována na volném trhu, nemá ani přesnou oznamovací povinnost.

Jak u Philip Morris ČR, tak u zmíněné pojišťovny VIG budou investoři především zvědaví na informace o dividendách. Hodně kolísavé obchodování může dál provázet akcie KIT digital.

ČS: Březnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro březnové…

28/3 ORCO - hospodářské výsledky

29/3 VIG - hospodářské výsledky

29/3 AAA Auto - hospodářské výsledky

29/3 ČNB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

30/3 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky

ČEZ: Stabilní dividenda a nízké zadlužení kotvy českých portfolií
Akcie ČEZ je dlouhodobě nejvíce obchodovaným titulem na pražské burze. Hlavní…