Burzovní kalendář 5. 3. - 9. 3. 2012
|

Burzovní kalendář 5. 3. - 9. 3. 2012

Býci na Wall Street sázejí v novém týdnu na potvrzení signálů o uzdravení amerického trhu práce, medvědi naopak nepřestanou poukazovat na zvětšující se výčet geopolitických rizik. Evropské akcie mohou být ovlivněny čerstvými makroekonomickými čísly a burziáni z Rybné ulice budou nejspíše slepě kopírovat vývoj ve Frankfurtu a na dalších velkých evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu rostly (S&P 500 +0,28 %, Nasdaq +0,48 %) a celkově si index S&P 500 připsal nejlepší únorový výsledek od roku 1998. Za růstem stály lepší zprávy z nemovitostního a pracovního trhu, svůj vliv měly i lepší než očekávané výsledky některých předních amerických firem (Ford, GAP).

Dobrou náladu na Wall Street nepokazil ani šéf Fedu Ben Bernanke, který investorům vzkázal, ať zatím nepočítají s dalším kolem kvantitativního uvolňování.

"Nemyslíme si, že by měl trh dále růst tak rychle jako v posledních šesti týdnech," říká portfoliomanažer Thomas Nyheim z fondů Christiana Trust. "S&P 500 se dostal na naši cílovou cenu, a proto se dá předpokládat, že toho v následujících měsících moc nepředvede."

Někteří analytici však po sérii dobrých ekonomických zpráv své cílové ceny na hlavní indexy zvedli. Patří mezi ně například analytik Jonathan Golub z UBS, který tvrdí, že akciová rally teprve naplno začíná. Zvýšil proto cílovou cenu indexu pro konec roku 2012 z původních 1 325 bodů na 1 475 bodů.

Korekce, nebo další růst? Co čeká akciový trh?
Stále více lidí v tuto dobu očekává korekci na trzích, aby mohli levně nakoupit…

V novém týdnu je americký makroekonomický kalendář relativně skromný. Největší pozornost bude směřovat k páteční celkové nezaměstnanosti.

"Pokud se ekonomice podaří potřetí v řadě přidat 200 000 pracovních míst (odhad trhu je 210 000), investoři začnou brát oživení na trhu práce vážně," poznamenal pro agenturu Reuters Robert Sinche, analytik RBS. Celková nezaměstnanost by měla zůstat dle odhadů na 8,3 %.

Vliv na vývoj indexů by mohly mít také geopolitické novinky, například jednání prezidenta Obamy v Izraeli a nedělní prezidentské volby v Rusku. Měly by být také oznámeny konečné volební výsledky v Íránu. Ostře sledovaný trh s ropou by mohla ovlivnit pětidenní energetická konference (CERA).

7 černých labutí, které mohou zničit akciovou rally
Akciím se od začátku roku nebývale daří, ale šéfka investičních strategií ze…

5/3 Průmyslové objednávky

5/3 Index nákupních manažerů ISM ve službách

9/3 Nezaměstnanost

Zotavuje se americký trh práce?
Graf na jedné straně znázorňuje, kolik měsíčně přibylo (respektive ubylo) v USA…

Evropa

Západoevropským akciím se v minulém týdnu dařilo díky ECB, která se rozhodla masivně napůjčovat další peníze komerčním bankám. Pomohla i dobrá americká makrodata (DJ Eurostoxx 600 +0,9 %).

Březnový bankrot Řecku už nehrozí a ECB nabízí levné půjčky. Co bude…
Ministři financí v eurozóně rozhodli o nové šanci pro Řecko a poskytli ohrožené…

"Řecko se nyní hodně snaží a udělalo velké pokroky," prohlásil v týdnu německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Na to, aby se Řekové dál snažili a splatili něco z druhého záchranného balíčku ve výši 130 miliard eur, které z velké části půjčilo Německo, dohlédne například 160 německých berních úředníků.

Otázkou zůstává, zda to bude stačit, protože hodně expertů, například Mohamed El-Erian, šéf fondů PIMCO, považuje Řecko za odepsanou záležitost.

Komu zvoní bailoutová hrana aneb Řecko obětním beránkem
Evropské autority si nedávnou "pomocí" Řecku jen "umyly ruce". Jejich záchranný…

Investoři se tak více než na Řecko budou v nadcházejícím týdnu soustředit na další důležitou várku evropských makrodat a jednání ECB o úrokových sazbách.

5/3 Index nákupních manažerů v eurozóně

5/3 Maloobchodní tržby v eurozóně

6/3 HDP v eurozóně za 4. čtvrtletí 2011

8/3 Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb ECB a BoE

Pražská burza

České akcie odcházely v minulém týdnu z parketu pražské burzy s dvouprocentním ziskem. Letos již investorům vydělaly skoro 9 %.

Pražskou burzu pozitivně ovlivnila dobrá nálada na okolních trzích a úspěšný závěr české výsledkové sezóny, kde Erste Group splnila očekávání investorů a "uklidnila" je, že navyšování kapitálu není bezprostředně nutné, což se pozitivně odrazilo na týdenním skoro 6% zhodnocení.

V rámci odhadů byly také výsledky sázkové společnosti Fortuna (+2,5 %). Rozčarování přinesly provozní výsledky KIT Digital (+10,4 %), ale jelikož tato společnost má velmi nízké zastoupení v hlavním indexu PX, a navíc bude tato emise akcií brzy stažena z obchodování na pražské burze, tak to investoři v celkovém kontextu vývoje na trhu spíše přehlíželi.

Jelikož výsledková sezóna na pražské burze skončila a česká makrodata mají na vývoj českých akcií spíše minoritní dopad, dá se očekávat, že parket v Rybné ulici bude v novém týdnu ve vleku vývoje na západoevropských burzách.

Politika ECB nahrává středoevropským měnám
Stovky miliard, které ECB pustila do evropského bankovního systému, začínají…

9/3 HDP

9/3 Inflace - index spotřebitelských cen

9/3 Nezaměstnanost

Technická analýza: Akcie KB by letos mohly vystoupat až na úroveň 4…
Bankovní akcie jsou dnes velmi atraktivně ohodnocené. Na pražské burze nabízí…