Jak uspět na aukcích umění? 9 rad pro začínající investory
|

Jak uspět na aukcích umění? 9 rad pro začínající investory

V posledních letech se čím dál častěji v médiích setkáváme se zprávami z aukcí uměleckých předmětů. Postupně se i české prostředí učí, že aukce jsou, nebo by alespoň měly být vnímány jako normální způsob nabývání umění, nikoli jako zábava pro pár znuděných zbohatlíků případně předvádění chtivých snobů. Jak se však aukce zúčastnit a co byste měli vědět, než na ni vyrazíte?

Aukce umění Investování Umění
Umění - ilustrační foto

Důležité je, zda chcete postupně vybudovat nějakou sbírku, zkrášlit interiér, nebo třeba jen jednorázově investovat své úspory. Každá z těchto možností vyžaduje trochu jiný přístup, pro všechny ovšem platí následující.

1. Aukce se můžete zúčastnit, pokud jste dosáhli věku 18 let a jste právně způsobilí.

2. Věnujte dostatek času přípravě před dražbou. Prostudujte si tištěný nebo online katalog, a pokud je to jen trochu možné, navštivte i předaukční výstavu, kde jsou veškerá nabízená díla vystavena.

3. Na všechno, co vás o jednotlivých dílech zajímá, se ptejte příslušných odborníků. Získejte maximum informací o konkrétním díle, na které máte zálusk, ale i o jiných, podobných dílech autora.

4. Abyste nemuseli prohlížet desítky aukčních katalogů a jejich výsledkové listiny, předplaťte si přístup na server Artplus.cz, kde najdete databázi prodejů na českých trzích posledních let. Pokud vás zajímají prodeje zahraniční, obdobou je Artprice.com. Získáte tím představu o obvyklé cenové hladině srovnatelných děl.

Investice do umění poráží akcie i dluhopisy
Na světě jsou lepší věci, ve kterých se koncentruje hodnota, než je sice populární, ale poměrně nepraktické zlato. Tvrdí to například dluhopisový guru Jeff Gundlach. Není zdaleka jediný. Umělecké předměty jako investiční alternativa jsou populární již desítky let. V době krizí totiž zachovávají hodnotu. S akciemi nebo dluhopisy si ovšem nezadají ani v době prosperity.

5. Rozhodněte se, kolik jste ochotni investovat. Počítejte s tím, že ke kladívkové ceně si všechny aukční domy účtují ještě tzv. buyer's premium, tedy provizi od kupujícího.

6. Kromě její výše se seznamte i s dražebními podmínkami aukčního domu, kterými se mohou v detailech, ale i podstatných náležitostech aukční domy odlišovat. Zajímejte se o platební podmínky, garance i možnosti reklamací.

7. Rozhodněte se, zda chcete dražit přímo v sále (což by pro začátek bylo asi nejlepší), nebo po telefonu, případně na tzv. písemný limit. Podle toho se do dražby přihlaste buď s dostatečným předstihem, nebo přijďte přímo do dražebního sálu.

8. Stanovte si alespoň nějaký tichý limit pro sebe a snažte se ho dodržet. Atmosféra v sále často působí na kupující emotivně, v zásadě byste však měli nakoupit tak, abyste posléze mohli své závazky včas a v plné výši uhradit.

9. Odložte si všechny dokumenty o nabytí uměleckého díla. Pamatujte na to, že se jednou mohou někomu z vašich potomků při prodeji hodit. Často jsou totiž od prodejců vyžadovány informace o nabytí předmětu, aby se pak staly důležitým faktorem, který ovlivňuje šance na další prodej.

Článek byl napsán pro Investiční magazín.

8 způsobů investování do umění
Uvažujete o diverzifikaci portfolia a lákají vás alternativní investice? Tak právě pro vás jsme připravili "manuál", který napoví, jakými způsoby lze vstoupit na trh s uměním a participovat na dlouhodobém růstu cen uměleckých sbírek.