Burzovní kalendář 2. 4. - 6. 4. 2012
|

Burzovní kalendář 2. 4. - 6. 4. 2012

Americké akcie mají za sebou nejlepší čtvrtletí od roku 1998. Než vypukne výsledková sezóna za toto období, která bude nepochybně katalyzátorem dalšího vývoje na trzích, dočkají se investoři ve zkráceném obchodním týdnu celé řady důležitých makrodat v čele s americkou nezaměstnaností a německou průmyslovou výrobou. Také budou zasedat rady ECB a Bank of England. Investoři na pražské burze se zřejmě budou orientovat podle nálady na ostatních evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie dokázaly díky zlepšení nálady v závěru týdne udržet důležité technické a psychologické úrovně a uzavřít výjimečné čtvrtletí týdenním růstem (Dow +1,00 %, S&P 500 +0,77 %, Nasdaq +0,81 %). Za první kvartál posílil hlavní index S&P 500 o rovných 12 %, technologický Nasdaq tažený Applem o více než 18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další, který nerozhodl boj…
Máme za sebou první čtvrtletí 2012. Píše se o něm jako o nejlepším čtvrtletí od…

Investoři se logicky přou o to, zda může růst pokračovat, nebo přijde výraznější korekce.

"Začátek roku se ve Spojených státech vyznačoval tím, že pouze naprosté minimum dat z ekonomiky zklamalo, a to většinou jen mírně. Jinak vše potvrzuje hospodářské oživení," myslí si Dean Junkans z Wells Fargo Advisors a Wells Fargo Private Bank. (Zdroj: Reuters)

Jim Paulsen, investiční stratég Wells Capital Management, také potvrzuje solidní výhled, čeká ovšem přesuny v akciových portfoliích. "Logicky by mělo dojít k tomu, že investoři prodají akcie, kterým se podařilo rychle zhodnotit v prvních měsících roku, a naopak nakoupí některé poražené." (Zdroj: CNBC)

Jediným výrazným problémem americké ekonomiky je (vedle vysokého zadlužení, které je hrozbou spíše dlouhodobou) alespoň podle čísel nemovitostní trh, jak ukázal v uplynulém týdnu například index cen domů S&P/Case-Shiller.

Hlavní portfoliový stratég Barclays Capital pro americký trh Barry Knapp upozorňuje, že šest ze sedmi posledních čísel z realitního sektoru nenaplnilo očekávání. "Trhy trochu předběhly ekonomické oživení. Proto mohou být zranitelnější, tedy náchylnější ke korekci," uvedl pro finanční kanál CNBC.

Jefferies: Kupujte suši, prodávejte kimči a připravte se na pokles…
Minulý týden nepředvedly americké akcie nic oslnivého, většinu týdne pouze…

Naopak velkou podporou pro trhy jsou již několik měsíců statistiky z amerického pracovního trhu. Pravidelně vzniká přes 200 tisíc nových míst měsíčně, celková nezaměstnanost klesá (v únoru 8,3 %). Na Velký pátek 6. dubna (kdy jsou akciové trhy zavřené) zveřejňovaná data z trhu práce budou hlavním makročíslem příštího týdne. Čeká se stagnace celkové míry nezaměstnanosti a opět přes 200 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství.

"Trh práce je na tom výrazně lépe, již několik měsíců vzniká přes 200 tisíc pracovních míst. Páteční čísla budou především o překonání, nebo naopak nenaplnění odhadů," vysvětluje Joseph Tanious, tržní stratég z JPMorgan Funds. (Zdroj: Reuters)

Čísla z trhu práce ovlivní vývoj akcií tedy až v týdnu od 9. dubna, ve kterém na investory také čeká start výsledkové sezóny za 1. čtvrtletí (Alcoa, Wells Fargo, JPMorgan). Ta bude například i podle tradera z UBS Arta Cashina katalyzátorem vývoje akcií ve 2. čtvrtletí. "Ukáže, zda jsou na tom americké firmy opravdu tak dobře, jak naznačuje růst počtu pracovních míst," vysvětluje Cashin, který zároveň připomíná, že odhady ziskovosti amerických firem v posledních týdnech a měsících spíše klesají. (Zdroj: CNBC)

Dobrá, nebo špatná zpráva? Americká nezaměstnanost v únoru stagnovala…
Kdy může být dobrá zpráva špatnou zprávou? Když jde o nezaměstnanost. Ve…

Vliv na chování investorů mohou mít i další údaje z ekonomiky, mimo jiné statistiky prodejů aut a tržeb maloobchodních řetězců. Po uplynulém týdnu, kdy Ben Bernanke ponechal otevřenou možnost třetí vlny kvantitativního uvolňování (QE3), bude zajímavý také zápis z posledního jednání rady Fedu. Ve středu pak zasedá Evropská centrální banka, jejíž rozhodnutí o sazbách a následný komentář mohou mít vliv i na obchodování v zámoří.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou…

Sledované budou nepochybně i ceny komodit. Americký prezident Obama v pátek zpřísnil sankce na íránskou ropu. Obavy o rychlý růst její ceny ovšem zatím nebyly naplněny, vyhrocení situace ovšem může posunout cenu ropy o několik procent denně.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál?
Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst…

2/4 Index ISM ve výrobě

3/4 Podnikové objednávky

3/4 Zápis z jednání Fedu

4/4 ADP - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru

5/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

6/4 Celková míra nezaměstnanosti a tvorba nových míst

6/4 Trhy zavřené kvůli státnímu svátku

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji…
Takový vzkaz několikrát vyslali účastníci březnové konference těžařských firem…

Evropa

Západoevropské akcie dokázaly v pátek po dohodě o navýšení záchranných fondů eurozóny na 800 miliard eur posílit, i tak ovšem zakončily týden v mínusu (DJ EuroStoxx 50 -1,91 %).

Během týdne se mluvilo o Portugalsku i Španělsku jako o největších strašácích dluhové krize, kterou odsunula do pozadí březnové schválení druhého záchranného balíčku pro Řecko.

Španělské dluhopisy křičí: Naše země má problém!
Španělsko opět začíná plnit první stránky světových deníků. A ne zrovna v…

Ve zkráceném obchodním týdnu si netradičně již ve středu vezme hlavní slovo Evropská centrální banka, která bude rozhodovat o sazbách. Právě ECB podporuje svými levnými půjčkami bankovní sektor. Eura z tiskáren ECB také pomáhají ke zklidnění na trhu s dluhopisy problémových zemí. Z nich v současnosti největší důvěru vzbuzuje Itálie, nejmenší naopak Portugalsko.

Jak velkou hrozbou může být Portugalsko pro finanční trhy?
Čím dál více se v poslední době skloňuje zadlužené periferní ekonomiky v…

Z makrodat budou důležitá především čísla z německé ekonomiky, za celou eurozónu pak indexy nákupních manažerů a nezaměstnanost.

Právě německé akcie jsou zatím letos hvězdou vyspělých trhů. Index DAX od začátku roku posílil o 17,78 %, zatímco například britský index FTSE po poklesech v uplynulých týdnech letos zatím přidal jen něco přes 3 %.

Robert Shiller: Euro je pouze představa o jednotě Evropy, ale může jí…
O eurozóně a jejím možném rozpadu, který by nastal, kdyby měnovou unii opustila…

2/4 Eurozóna - index nákupních manažerů ve výrobě

2/4 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

3/4 Eurozóna - index cen výrobců

4/4 Eurozóna - index nákupních manažerů ve službách

4/4 Eurozóna - maloobchodní tržby

4/4 Německo - průmyslové objednávky

4/4 ECB - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

5/4 Německo - průmyslová výroba

5/4 Bank of England - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

5/4 Spojené království - HDP

6/4 Většina trhů zavřená kvůli státnímu svátku

Run na řecké banky nekončí
Strach o úspory v řeckých bankách i přes nedávno schválený další záchranný…

Pražská burza

Pražská burza ani přes lepší náladu v závěru týdne nedokázala výrazněji překonat výkonnost trhů v západní Evropě (PX -1,51 %). K poklesu nejvíce přispěly "těžké váhy" Erste Group (-5,95 %) a ČEZ (-1,3 %).

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana…

Nedařilo se ani dalším akciím s velkou váhou v indexu PX. VIG (-1,09 %) oznámila sice navýšení dividendy na 1,1 EUR, ale hospodářská čísla za uplynulý rok byla v podstatě jen v souladu s předběžnými údaji, Unipetrol (-0,86 %) oznámil vyšší ztrátu v rámci prezentace auditovaných výsledků za 4. kvartál (6,25 miliardy Kč vs. původní 3,14 miliardy Kč). Těsně pod nulou zakončila týden i Komerční banka.

Poraženým týdne byla akcie developera ORCO. To oznámilo výsledky za další ztrátový kvartál.

Naopak výborně se v uplynulém čtvrtletí dařilo společnosti AAA Auto (za týden +3,22 %). Firma plánuje návrat na ruský trh v roce 2013. Dobré výsledky oznámila i společnost Philip Morris ČR, kterou ovšem během týdne ve výraznějším růstu brzdily informace o plánovaném zvyšování spotřební daně z cigaret.

Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět
České ministerstvo financí plánuje od roku 2014 zvýšit spotřební daň z cigaret.…

Po minulém týdnu, kdy byly akcie KIT digital (+21,55 %) po výměně členů vedení nejhorším titulem v segmentu SPAD, se stala tato technologická akcie hvězdou obchodování. Znovu se totiž začalo spekulovat o možnosti převzetí firmy některým z velkých hráčů, například Cisco Systems nebo IBM. Pravděpodobnější se ovšem zatím jeví převzetí ze strany private equity.

Poprvé bez nároku na dividendu se ve středu obchodovaly akcie uhelné NWR. Za týden ovšem díky lepší náladě v sektoru dokázaly posílit o 2 %.

Burza Praha: Dividendový kalendář na rok 2012
Českou dividendovou sezónu zahájila v únoru Komerční banka, která plánuje…

V příštím týdnu budou akcie na pražské burze reagovat vesměs na vývoj západoevropských burz. Na Velký pátek se v Praze obchoduje, ale dá se očekávat minimální aktivita obchodníků, protože okolní trhy (Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko) jsou zavřené. Neobchoduje se ani na důležitých burzách v Londýně a Paříži.

4/4 Maloobchodní tržby

6/4 ČNB - zápis ze zasedání bankovní rady

6/4 Stavební a průmyslová výroba

6/4 Obchodní bilance