Burzovní kalendář 16. 4. - 20. 4. 2012
|

Burzovní kalendář 16. 4. - 20. 4. 2012

Pro finanční trhy budou v příštím týdnu hlavním impulzem probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech a situace v Evropě, kde se znovu na titulní stránky novin dostaly rostoucí výnosy dluhopisů, především španělských. Sledované bude i páteční setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí G-20 ve Washingtonu. Na pražské burze by se investoři měli dočkat prvních provozních ukazatelů firem za první kvartál.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou druhý týden poklesu, když náznaky oživení z poloviny týdne udusila v pátek nečekaně špatná čísla z čínské ekonomiky (S&P 500 -1,99 %).

K poklesu přispěla také situace v Evropě, kde se znovu velice otevřeně mluví o dluhové krizi, především o španělských bankách, které podle informací ECB "spolkly" 47 % peněz, které centrální banka rozpůjčovala evropskému bankovnímu sektoru v rámci operací LTRO.

Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer
Španělsko přidělává investorům vrásky. Výnosy jeho dluhopisů opět rostou, a to…

"V nejbližších dnech index S&P 500 pravděpodobně sestoupí do zóny 1 340. Pokud by došlo k jejímu prolomení, celkový výhled se změní na medvědí. Na druhou stranu, jestliže zůstane v platnosti, dostaneme pozitivní býčí signál," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozitivní signálem byl začátek výsledkové sezóny, kdy všechny důležité společnosti - Alcoa, Google, JPMorgan i Wells Fargo - překonaly očekávání na úrovni zisku. Z 32 firem z indexu S&P 500, které oznámily výsledky, jich 24 (75 %) překonalo odhady zisku, což je více, než bylo běžné v posledních čtyřech kvartálech.

Náladu investorům ve čtvrtek nepokazil ani růst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Naopak, horší čísla z americké ekonomiky paradoxně na trhy působila pozitivně, investoři totiž v případě zpomalení americké ekonomiky věří v další pomoc ze strany Fedu, například třetí kolo kvantitativního uvolňování.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou…

Trhy živené dodávanou likviditou jsou ovšem dlouhodobě spíše problémem, investoři proto budou i v příštím týdnu sledovat konkrétní data z ekonomiky a firemní sféry, aby v nich našli fundamentální argumenty pro případné nákupní příkazy.

Výsledková sezóna se rozběhne naplno výsledky takových gigantů, jako jsou Coca-Cola, Intel nebo General Electric. Sledované budou jistě i údaje od velkých amerických bank, které se podle New York Times stále více pouštějí do riskantních půjček, což připomíná jejich chování před krizí.

V týdnu se těšte na výsledky Coca-Coly. Představí se ale i…
V tomto týdnu odstartovala výsledkovou sezónu již tradičně Alcoa, která…

Z makrokalendáře zaujmou především maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Zneklidňující by byl jakýkoli další růst počtu žádostí o podporu a pokles čísel na nemovitostním trhu.

Akcie: Býci se opírají o tento graf
Navzdory několika nepovedeným dnům se tábor akciových býků má stále o co opřít.…

16-20/4 Výsledková sezóna (Citigroup, Coca-Cola, Intel, IBM, J&J, Halliburton, General Electric, McDonald's, Bank of America, Goldman Sachs, Microsoft)

16/4 Maloobchodní tržby

17/4 Průmyslová výroba

17/4 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení

19/4 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

19/4 Index aktivity filadelfského Fedu

19/4 Prodeje existujících domů

Adam Parker z Morgan Stanley je medvěd jako hrom
Mezi velké medvědy na akciovém trhu se v úterý zařadil hlavní stratég Morgan…

Evropa

Evropské akciové trhy neměly výsledky velkých firem, o které by se mohly opřít, a tak hlavní indexy výrazně zaostaly za těmi americkými (DJ EuroStoxx 50 -4,46 %). Kromě čísel z Číny se evropští investoři zabývali hlavně rostoucími výnosy dluhopisů Španělska nebo Itálie.

10 zemí, kterým nejvíce hrozí státní bankrot
Podle březnové statistiky společnosti Markit jsou rizikové přirážky u CDS na…

V novém týdnu i proto budou velice důležité aukce pokladničních poukázek a dlouhodobých dluhopisů Španělska (v úterý, respektive ve čtvrtek). Výnosy rostou, země letos zatím upsala zhruba 46 % dluhopisů, které letos potřebuje refinancovat (celkem zhruba 85 miliard eur).

Ratingové agentury přitom oznámily, že nejpozději v květnu podrobí analýze evropský bankovní sektor v čele se španělskými a portugalskými bankami. Vlna downgradů, kterou lze očekávat, přitom jistě výnosům dluhopisů a cenám CDS neprospěje.

Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá
Když vzniklo euro, ekonomové se rozdělili do dvou skupin: na eurooptimisty a…

V novém týdnu budou makrokalendáři dominovat indexy ZEW a IFO v Německu a spotřebitelská důvěra za celou eurozónu. V úterý se pak investoři dozví, jak se v unii vyvíjely spotřebitelské ceny. Společně s rostoucí nezaměstnaností jsou ceny zboží největším problémem pro spotřebitele, na které dopadá ekonomické zpomalení v Evropě.

Evropská nezaměstnanost: Jazyková brzda pro rychlejší oživení
V eurozóně nikdy nebyly takové ekonomické rozdíly mezi regiony jako dnes.…

17/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/4 Německo - index ekonomické nálady ZEW

19/4 Eurozóna - spotřebitelská důvěra

20/4 Německo - index podnikatelského klimatu IFO

20/4 Německo - index cen výrobců

Zlato a cigarety jdou v Řecku na černém trhu na dračku
Řecká ekonomice sice nehrozí bankrot každý den, jako tomu bylo v zimě, ovšem…

Pražská burza

Pražská burza byla v pondělí zavřená, reakci na americkou nezaměstnanost ze 6. dubna již měla za sebou, takže domácí index PX za týden dokázal posílit o 0,35 %.

Nejvíce se dařilo bankovním titulům (Erste +3,07 %, KB +1,87 %). Třetím nejvíce rostoucím titulem byla uhelná NWR. Analytik Tomáš Sýkora z Patrie Finance předpokládá ceny okolo 125 EUR/t koksovatelného uhlí a 275 EUR/t koksu, tedy mezikvartální pokles.

V týdnu management sázkové společnosti Fortuna oznámil návrh dividendy ze zisku minulého roku ve výši 0,23 EUR na akcii (5,8 % dividendový výnos). Titul zakončil týden v mírném plusu.

Dividendy budou hrát prim v obchodování na pražské burze i v příštím týdnu. Ve čtvrtek se koná valná hromada Telefóniky, na níž by se mělo hlasovat o řádné dividendě 27 Kč za minulý rok, dodatečné dividendě 13 Kč, kterou by mělo umožnit snížení základního jmění, a konečně o možném odkupu akcií do výše 10 % současného stavu v příštích letech. "Především odsouhlasení celkové dividendy 40 Kč, které očekáváme, by bylo pro investory klíčovou informací, současné ceny akcií by tak znamenaly zhruba 10,7% dividendový výnos," napsal v týdenním komentáři dění na trzích analytik J&T Banka Milan Lávička.

Telefónica C.R.: Nákupní tip na dividendovou stálici pražské burzy
Akcie společnosti Telefónica ČR se opět ocitají pod prodejním tlakem, který…

V pondělí se bude naposledy s nárokem na dividendu 160 Kč obchodovat s akciemi Komerční banky, v úterý pak bude platit totéž o akciích Philip Morris ČR (dividenda 920 Kč). Informace k vývoji cigaretového trhu v ČR přinesou výsledky mateřské Philip Morris International ve čtvrtek.

Kromě NWR, u níž není datum zveřejnění prodejů a dojednaných kontraktů přesně známo, zahájí výsledkovou sezónu na pražské burze tradičně Unipetrol se svými provozními údaji.

Výhled na 2. kvartál: ANO americkým akciím a Komerční bance, NE…
Růst z prvního čtvrtletí nebude pokračovat, duben tentokrát vybočí ze sezónních…

16/4 Komerční banka - naposledy s nárokem na dividendu

17/4 Philip Morris ČR – naposledy s nárokem na dividendu

19/4 Telefónica C.R. - řádná valná hromada

19/4 Unipetrol - vybrané provozní ukazatele za 1Q2012

Netkaná neznamená nemastná neslaná. Kupujte Pegas, volá Erste
Zvýšená roční cílová cena (550 Kč) znamená pro Pegas Nonwovens také zvýšené…