Nebojte se opcí – 9. díl: 10 zlatých pravidel tradingu nejen pro opční obchodníky
|

Nebojte se opcí – 9. díl: 10 zlatých pravidel tradingu nejen pro opční obchodníky

Tak jako u každé strategie, i na opčním trhu je potřeba znát pravidla risk managementu, plnit si své úkoly a mít správný "mindset". Na závěr seriálu o obchodování s opcemi proto dovolte krátké shrnutí pravidel, která považuji za důležitá pro každého obchodníka, který obchoduje strategii Put Writing.

Obchodování Trading Opce Investování Pravidla a doporučení pro investování

1. Neotevírejte více než 5 pozic najednou. Mějte tedy otevřených maximálně 5 prodaných put opcí na 5 podkladových akcií (v případě účtu s 10 tisíci dolarů).

2. Zvolte si stop-loss, na kterém budete pozici opouštět se ztrátou. Ta by neměla být větší než 5 % z celkové částky na účtu. V modelovém případě by ztráta neměla být vyšší než 500 dolarů.

3. Stanovte si cíl zisku (profit target), na kterém budete pozici opouštět se ziskem. Ideální je brát zisk z prodané opce tehdy, když je odepsáno 50 až 75 % z původní otevírací ceny opce.

4. Sledujte, zda se nezvyšuje implicitní volatilita. Pokud ano (a hodně), je potřeba zkontrolovat zprávy, zda se nechystá nějaká událost, která by výrazně pohnula s cenou akcie.

5. Sledujte vývoj indexů. Při obchodování této strategie je nutné, aby trhy byly "zdravé".

6. Soustřeďte se pouze na své portfolio. Mějte vše přesně zapsané. Na jakých úrovních vystupujete na profit targetu nebo stop-lossu, jak akcie vypadá technicky a podobně.

7. Buďte disciplinovaní v dodržování stanovených pravidel. Na finančních trzích neuspějete, pokud nebudete disciplinovaní.

8. Stanovte si reálné cíle zhodnocení za rok a nemějte přehnaná očekávání.

9. Každá strategie má své slabé období. Počítejte s tím a nepřeskakujte hned na jinou strategii, když se v rámci této právě nedaří. Naopak se snažte zjistit, co můžete vylepšit na té stávající.

10. Trh má vždy pravdu. Obchodujte to, co vidíte, ne to, co si myslíte.

Mé doporučení: Najděte si jednu strategii a tu vypilujte. Pozor však na "přeoptimalizování" systému. Nesnažte se být odborníky na všechny způsoby obchodování. To nefunguje!