Bublina jako vyšitá: Zlato patří do sejfu, ale zaplatíte s ním jen výjimečně!
|

Bublina jako vyšitá: Zlato patří do sejfu, ale zaplatíte s ním jen výjimečně!

Je zlato měna jako každá jiná? Felix Salmon z Reuters hledal odpověď. Když chtěl gramem zlata (v té době zhruba 53 USD) zaplatit v hračkářství, za známky nebo za basu piv, se zlou se potázal. Z hračkářství ho dokonce nechali vyvést ochrankou. Až správný byznysmen na Times Square byl ochoten mu za 53 USD placených "to nejbezpečnější měnou" prodat tři sendviče. A proč bublina?

Komodity Zlato

Odpověď je jednoduchá: Jedním ze znaků investiční bubliny je to, že o určitém aktivu diskutují a znají detaily i naprostí amatéři v dané věci. Když se Felix ptal závozníka, zda mu prodá basu piv za gram zlata, tento nejspíše řidič z povolání mu bez váhání řekl jeho cenu, tedy zhruba 50 USD. Taková znalost může být náhoda, samozřejmě. Ale pokud cenu zlata (navíc V GRAMECH) zná i řidič dodávky, máme tady bublinu.

Zlato LONG: Cenu podporuje půltucet zásadních faktorů
Cena zlata se už několik měsíců pohybuje v obchodním pásmu 1 550 až 1 800 USD za trojskou unci a nezdá se, že by mělo nastat proražení vzhůru nebo dolů. V současnosti je proto výhodné vypisování opcí na tuto komoditu. K tomu ovšem doporučujeme vždy konzultaci s odborníkem. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1 400 až 1 800 USD za trojskou unci. Které faktory budou podporovat cenu zlata v příštích měsících?

Zdroj: Reuters