Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny
|

Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny

Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než před pár měsíci, kdy bylo Řecko "zachráněno" schváleným druhým balíkem půjček. Podle UBS by případný odchod země z měnové unie stál každého řeka včetně důchodců a kojenců okolo 11 tisíc eur v prvním roce a zhruba 4 tisíce v letech následujících. Jde zhruba o polovinu HDP Řecka. Podle mnohých by ovšem řecký odchod z eurozóny pomohl společné evropské měně. Ta přitom během týdne spadla na několikaměsíční minima.

Ekonomika Eurozóna EUR/USD Řecko PIIGS
Řecko

Čemu fandí Němci?

Slabé euro pomáhá zemím eurozóny v jedné podstatné věci - jejich zboží je atraktivní pro zahraniční kupce, exportéři se tedy v tomto směru radují. To vyhovuje Německu, které v posledních měsících meziročně navyšuje vývozy třeba do Číny o desítky procent. Ale to je Německo.

Politická nejistota v Řecku na první pohled vzbuzuje obavy o osud eura. Jeho oslabení v posledních dnech je toho důkazem. Prozíraví investoři to však mohou vidět jinak. Dlouhodobě by odchod slabé země (nebo zemí) z unie euru pomohl.

"Je to hudba budoucnosti, ale nepochybně by to pomohlo těm, kdo by dokázali přežít ve složitých ekonomických podmínkách, které dluhová krize v Evropě vyvolala," potvrzuje dlouhodobý pozitivní dopad "silnější" eurozóny Jim O'Neill, šéf Goldman Sachs Asset Management.

Strach investorů z Řecka i nesouladu Německa s Francií roste
Vůdce řecké radikální levice Alexis Cipras bude usilovat o domluvu se všemi …

Německo po francouzských prezidentských volbách, které vyhrál socialista Hollande, odmítlo jakkoli revidovat platné evropské smlouvy, především takzvaný fiskální pakt. Ten země zavazuje k úsporám a snížením deficitů. Holande ovšem alespoň vyvolal debatu o podpoře ekonomického růstu.

Recese v Evropě

Ten je ve většině evropských zemí v současnosti záporný, navíc indexy nákupních manažerů signalizují, že se Evropa může "těšit" na další měsíce poklesu ekonomické aktivity. Nic na tom zřejmě nezmění ani současná solidní výkonnost německého průmyslu.

Evropa v recesi: Ani Německo v dubnu neudrželo vztyčený prapor
Indexy nákupních manažerů v Evropě ukazují, že byl duben opravdu hodně špatným…

Kancléřka Merkelová na jedné straně "pomáhá Evropě", německá ekonomika je stále na čele evropského pelotonu, ale musí také s obavami sledovat vývoj v dalších periferních zemích (bailout bank ve Španělsku, s tím částečně provázaný portugalský problém a další) a myslet na německé banky, které nejsou vůči krizi o moc odolnější než jejich kolegyně například ve Francii.

"Celkově mají Portugalsko a Řecko v eurozóně ani ne 5% váhu. Z tohoto pohledu by jejich odchod z měnové unie nebyl zásadním problémem," pokračuje Jim O'Neill.

Facebook IW: Jakákoli náhodně vybraná skupina zemí na světě by měla větší smysl než eurozóna!

Hurá, Řecko z kola ven?

"Dlouhodobě by řecký odchod z eura byl býčím signálem pro všechny," míní Mitch Goldberg, ředitel ClientFirst Strategy. "Německo by Řekům pomohlo v tom, aby byl přechod k vlastní měně co nejméně bolestivý. Jakýkoli řetěz je silnější, když odeberete jeho nejslabší článek - a tím je v eurozóně nepochybně Řecko."

Výsledky řeckých voleb přitom znamenají podle všeho nemožnost sestavit vládu, což povede k dalším volbám, nejspíše v červnu. A na jejich výsledky už mezinárodní instituce, které Řecku půjčují, dost možná nepočkají. Další "dávka" pomoci je plánována na červen, dokdy má Řecko seškrtat v rozpočtu zhruba 11 miliard eur.

"Pokud dojde k zastavení finanční pomoci ze strany Troiky, bankovní sektor v Řecku nebude mít peníze. V souvislosti s tím předpokládáme, že Řecko bude nuceno opustit eurozónu," říká ekonom ze Citigroup Guillaume Menuet.

Odchod z Řecka ovšem podle některých odborníků bude znamenat naopak větší tlak na euro, a to kvůli další vlně nedůvěry, která zasáhne dluhopisové trhy, především cenné papíry Portugalska a Španělska. "Tlak vzroste," potvrzuje Marc Chandler, globální měnový stratég Brown Brothers Harriman.

Anketa: Vyhne se Španělsko řeckému scénáři?
Podaří se Španělsku zažehnat hrozící bankrot, nebo se vydá stejnou cestou jako…