Burzovní kalendář 14. 5. - 18. 5. 2012
|

Burzovní kalendář 14. 5. - 18. 5. 2012

Politická jednání v Řecku určí náladu, s jakou trhy vstoupí do nového týdne. Svůj význam budou mít v dalších dnech i makrodata z obou stran Atlantiku a hospodářské výsledky amerických maloobchodních řetězců. V každém případě lze čekat velice kolísavé obchodování. Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna čísly KIT digital a NWR.

Wall Street

Americké akciové trhy zažily hodně kolísavé obchodování, z týdenních minim se ovšem dokázaly odrazit a ztratily v součtu jen 1,14 % (S&P 500). Solidní výkonnost americké ekonomiky nedokázala vyvážit obavy z budoucí pozice Řecka v Evropě, kterým celý týden zmítaly politické turbulence po volbách, které skončily porážkou stran hájících význam úsporných opatření.

Výprodeje na trzích: Panika investorů naznačuje jejich hloupost
Politická nejistota obchází Evropu. V Řecku se podle všeho schyluje k druhému…

Zděšení mezi investory, především ve finančním sektoru, vyvolala zpráva, že banka JPMorgan kvůli špatné zajišťovací strategii přišla o 2 miliardy dolarů. Akcie JPMorgan po zveřejnění informací ztratily zhruba 10 %.

JPMorgan: Investoři vyděšení 2miliardovou ztrátou z obchodování.…
Americká investiční banka JPMorgan Chase ve čtvrtek po závěru obchodování na…

"Před týdnem cena uzavřela pod supportem 1 390, ale silná a důležitá hladina podpory 1 340 zůstává v platnosti. Pokud cena sestoupí pod ni, index zřejmě zamíří směrem k psychologickému kulatému číslu 1 300. Nejbližší rezistence je v pásmu 1 390 až 1 400," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Ať se to někomu líbí, nebo ne, investoři budou kromě novinek z Evropy nepochybně řešit vstup Facebooku na Burzu. Ten je naplánován na 18. května. Podle zpráv z konce týdne je emise akcií za 28 až 35 USD výrazně přeupsaná, mluví se o zvýšení upisovací ceny. Známí investoři vidí Facebook většinou jako bublinu, mánie ale nejspíše bude během týdne teprve vrcholit.

Marka Zuckerberga IPO Facebooku zajímá. Ale jenom trochu...
Přijel na setkání s investory - bezva. V mikině s kapucí - důvod pro pár…

Nebude nouze ani o údaje z americké ekonomiky. Z makrokalendáře vyčnívají především úterní maloobchodní tržby (čeká se růst o 0,2 %) a inflace (+2,4 %). V uplynulém týdnu přiživované spekulace o 3. kole kvantitativního uvolňování (QE3) může zchladit, nebo naopak přiživit zápis z posledního jednání Fedu.

QE3: Kvantitativní uvolňování je jako crack, který nabídnete člověku…
Podle investičního stratéga BMO Capital Briana Belskiho je kvantitativní…

Závěr výsledkové sezóny firem z indexu S&P 500 obstarají firmy ze sektoru prodeje spotřebního zboží jako Walmart nebo GAP, průmysl zastoupí výrobce těžké techniky Deere.

Americká výsledková sezóna: V týdnu se představí hlavně firmy ze…
V dalším týdnu americké výsledkové sezóny se investoři mohou těšit na čísla…

14/5 až 18/5 Výsledková sezóna (Home Depot, J. C. Penney, GAP, Walmart, Target, Deere)

15/5 Index spotřebitelských cen

15/5 Maloobchodní tržby

16/5 Zahájené stavby domů a stavební povolení

16/5 Průmyslová výroba

16/5 Zápis z dubnového zasedání Fedu

17/5 Index nákupních manažerů filadelfského Fedu

18/5 Poprvé se obchoduje s akciemi Facebooku

Akcie, ekonomika, forex: Víte, co si aktuálně myslí velcí investoři?
Banka Morgan Stanley provedla v dubnu výzkum mezi investory a ptala se jich,…

S&P 500 na konci roku 1 475 bodů, ale zásadní růst přijde až po…
Stratég David Bianco ještě "v dresu" Bank of America rozvířil tehdy již velice…

Spojené státy: Mistr světa v zadlužení může závidět i Řecku
V populárních ekonomických magazínech, kde jsou analyzovány a následně…

Evropa

Evropské akcie za týden měřeno indexem DJ EuroStoxx 50 dokázaly nakonec posílit (+0,24 %), ale investoři se pořádně zapotili. Politické neshody v Řecku doplnily v druhé polovině týdne obavy o španělský bankovní sektor.

Výsledky francouzských prezidentských voleb nepřekvapily, nový prezident Hollande ovšem "nadhodil" témata jako podpora růstu na dluh, o čemž německá kancléřka Merkelová nechce ani slyšet. Vztah obou zemí je přitom pro eurozónu určující.

Shrnutí uplynulého týdne a výhled na další dny v podání Patrika Komárka z brokerjetu ČS:

Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny
Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než…
Španělské banky: Ve skříni může číhat daleko větší nemovitostní…
Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní. Vedle nesolventního…

Nový týden bude především ve znamení dění v Řecku, hlavně výsledkem jednání o sestavení proevropské vlády. Alternativou by byly jedině předčasné volby a jistota (pokud by Evropa nebyla mimořádně shovívavá) zastavení finanční pomoci zemi.

Evropská komise předpokládá v Evropě mírnou recesi, ale její výhled obsahuje body, které mezi analytiky vyvolaly nejeden úsměv. Za všechny uveďme například předpoklad pozitivního růstu HDP v Portugalsku již v roce 2013. Současný výkon HDP v zemích eurozóny bude poodhalen v úterý (meziročně se čeká v Německu +0,9 %, ve Francii +0,5 %, v Itálii -1,2 % a v celé měnové unii -0,2 %).

Sledovaný bude také index ekonomické nálady v Německu a v celé unii ZEW. V Německu se čeká pokles z 23,4 na 19 bodů. Makrokalendář doplní inflační čísla za celou eurozónu.

Evropská válka mezi generacemi o pracovní místa
Nenajde-li se řešení pro pracovní trh, nebude se příští boj odehrávat mezi…

14/5 až 18/5 Výsledková sezóna (Vivendi, Merck, Allianz, Intesa Sanpaolo)

15/5 Eurozóna, Německo, Francie - HDP za 1. čtvrtletí 2012

15/5 Německo - index ekonomické nálady ZEW

16/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

18/5 Německo - index cen výrobců

Snižujeme daně, volá pankáč mezi evropskými ministry financí
Evropou se šíří mánie fiskálních úspor, škrtů a zvyšování daní. Ministři…

Pražská burza

Index PX za týden odepsal 1,02 %, když se z velkých emisí nedařilo hlavně NWR a Erste Group (-3,28 %, respektive -3,00 %). Nejvíce klesly akcie CETV (přes 6 %), ale šlo spíše o korekci předchozího rychlého růstu.

Čtvrtek byl ve znamení výsledkové sezóny. Telefónica oznámila výsledky zhruba podle očekávání, ale oznámila odkup akcií za 2 miliardy korun, který bude podporou pro cenu akcií. ČEZ oznámil nižší než očekávaný zisk, ale potvrdil výhled na celý rok.

ČEZ, Telefónica, Fortuna: Výsledkový servis
Čtvrtek ve znamení výsledků na pražské burze. Hospodářské výsledky ČEZ,…

Výsledky oznámila také Fortuna. Překonala očekávání na úrovni provozního zisku. Zkráceně řečeno - loterie zatím nic moc, ale sázkařům se nedaří, což nahrává zisku Fortuny. Navíc firma očekává až 9% růst tržeb ve 2Q2012 díky fotbalovému mistrovství Evropy. Akcie za týden posílily o 1,62 %.

Výsledková sezóna pokračuje i během příštího týdne. V úterý zveřejní podrobné výsledky za 1Q2012 společnost KIT digital spolu s revidovaným (sníženým) výhledem na rok 2012. "Očekáváme, že společnost spíše nastíní nepříznivé zprávy, nicméně až tento krok může více určit, zda současná úroveň obchodování již odpovídá negativním scénářům. Nepříznivě bychom vnímali výrazně slabší peněžní pozici či případnou potřebu zvyšování kapitálu. Pouhá úprava výhledu se stále solidním finančním postavením společnosti bez nutnosti žádat trh o kapitál by mohla být trhem vnímána pozitivně," napsal ve svém týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu ráno si vezme slovo uhelná NWR. Sledované budou výhledy celého sektoru. Očekávané výsledky NWR pro Investiční web komentuje Petr Bártek, analytik z České spořitelny:

NWR: Nižší ceny i objemy, ale potvrzení výhledu na rok 2012
Těžební společnost NWR v pondělí ráno oznámila objemy produkce a prodejů za…

Jinak bude pražská burza ve vleku dění na okolních evropských trzích. Vzhledem k obavám z pokračující dluhové krize se dá očekávat velice kolísavé obchodování především s bankovními tituly.

15/5 KIT digital - hospodářské výsledky

15/5 HDP za 1. čtvrtletí 2012

16/5 NWR - hospodářské výsledky

Burza Praha: Přehled cílových cen českých akcií
Přehled cílových cen titulů obchodovaných na pražské burze (k 7. květnu 2012).

Novinka z Kalouskovy dílny: Protiinflační dluhopis
Právě dnes, ve čtvrtek 10. května, se spouští emise státních dluhopisů pro…