Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi
|

Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi

Jedním z klíčových faktorů pro vývoj měnového kurzu je úrokový diferenciál, který vyjadřuje rozdíl mezi úrokovými sazbami ve dvou zemích. Jeho vývoj je klíčový pro rozhodování investorů o tom, které z měn dají přednost. Vyšší sazby jdou zpravidla ruku v ruce s vyšším výnosem domácích aktiv a větší poptávkou po měně, zatímco nižší sazby tuto poptávku snižují.

Úrokové sazby Americký dolar EUR/USD Euro
EURUSD a rozdíl mezi 3M USD a EUR mezibankovní sazbou

O tom, jak důležitý úrokový diferenciál je, svědčí i graf, který zachycuje vývoj měnového páru EURUSD (bílá) a rozdílu mezi tříměsíčními eurovými a dolarovými sazbami na mezibankovním trhu. Pokles úrokového diferenciálu z poloviny roku 2011 souvisí jednak s ukončením druhého kola kvantitativního uvolňování v USA, ale především s výrazným rozvolněním měnové politiky v eurozóně a nafouknutím bilance ECB o více než 1 bilion eur. Zatímco úrokový diferenciál nepřetržitě klesá prakticky od poloviny loňského roku, evropská měna začátkem letošního roku přestala oslabovat a dokonce mírně zpevňovala.

Korelace mezi EURUSD a úrokovým diferenciálem dosahuje 84 %. Současných úrovní (0,22 %) dosahoval rozdíl mezi tříměsíčními sazbami v Evropě a v USA naposledy v červenci 2010. Zatímco tehdy se však euro prodávalo za 1,2 dolaru, v současnosti za něj zaplatíme zhruba o 9 až 10 centů více. Americký dolar má tak má prostor k růstu stále otevřený. To platí obzvláště v situaci, kdy evropské ekonomika výrazně pokulhává za americkou a ECB bude možná dříve než Fed uvažovat o dalším monetárním stimulu.

Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny
Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než…

Zdroj: X-Trade Brokers