5 kroků, jimiž se na trhu vyhnete hlubokým ztrátám
|

5 kroků, jimiž se na trhu vyhnete hlubokým ztrátám

Profesionální tradeři a bankéři umějí na trhu prohrát miliony i miliardy stejně, jako drobní investoři přicházejí o desetitisíce. JPMorgan trhy hodně vyděsila, její 2miliardová ztráta z nevhodného zajištění se podle některých informací možná vyhoupne o další miliardy. Jak se podobně ničivým ztrátám vyhnout v portfoliu nejen drobného investora?

Obchodování Investování Finanční páka Pravidla a doporučení pro investování Stop-loss
Pokles na trzích

1. Maximálně 2 % účtu na obchod

Asi nejpodstatnější pravidlo tradingu, které soustavně porušují drobní i profesionální investoři. Člověku to nedá, když je jednou přesvědčen o úspěchu.

Především ve chvíli, kdy máte na investování větší částku, není potřeba riskovat v jednom obchodu více než 1 % peněz. U menších částek se pravidlo nemusí dodržovat tak striktně, absolutní ztráta v řádech tisíců není velký problém, pokud si hrajete například s 10 nebo 20 tisíci.

2. Obchodovat s tím, čemu rozumím

Nepouštějte se do investování na trzích a v typech investic, kterým nerozumíte. Zkrátka ne. A platí to desetinásobně, pokud chcete mermomocí ignorovat první pravidlo.

Než se vydáte na neznámé území, zjistěte si co nejvíce o podkladovém aktivu a fungování konkrétního trhu/cenného papíru.

Akcie, zlato, dluhopisy: Co bude dál? Neřešte krátkodobou náladu a připomeňte si zásady investování
Jeremyho Granthama není potřeba sáhodlouze představovat. Hlavní postava investiční společnosti GMO patří k ikonám dlouhodobého investování, stejně jako Buffett v současnosti nefandí americkým státním dluhopisům a zdůrazňuje pravidla dlouhodobého investování. Ta základní si stojí za to v současnosti, kdy akciové trhy zažívají euforické období, připomenout.

3. Vyhýbat se nelikvidním investicím

Nemá smysl budovat pozice, které nebudete moci opustit. Můžete potřebovat peníze na jiný obchod, nebo dokonce na něco "z reálného světa" - a co s penězi, které jen blikají na vašem monitoru, ale nikdo vám je není schopen okamžitě zaplatit?

4. Držet se jednoduché strategie

Složité zajišťování na opčním trhu, míchání portfoliem ze dne na den a z hodiny na hodinu - nechte to profesionálům. Pro drobné investory jsou vhodné jednodušší a dlouhodobější strategie. Kupujte to, čemu věříte, dodržujte stop-loss - a je to.

Stop-loss: Vše o příkazu, který má chranit peníze investorů
Stop-loss - podle některých odborníků naprostá nutnost při investování a tradingu, podle jiných někdy nebezpečná past. Podrobný popis jednoho z nejznámějších obchodních příkazů nabízí Patrik Komárek, makléř brokerjetu České spořitelny.

5. Opatrně s pákou

Obchodování na dluh (na páku) láká potenciálem rychlých zisků, ovšem vždy jsou na druhé straně stejně velká rizika ztrát.

Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán
"Dejte mi pevný bod - a já pohnu Zemí," pravil prý kdysi ve starověku Archimédés. Nikdo mu ovšem pevný bod ve vesmíru nedal, a tak nemohl prokázat, zda by páka – jejíž princip popsal a vysvětlil – na hýbání světem opravdu stačila. Světem investování však páka hýbe spolehlivě.

Zdroj: Rogue Traderette