Greenspan: Americké akcie jsou hodně levné a mohou dále růst
|

Greenspan: Americké akcie jsou hodně levné a mohou dále růst

Bývalý dlouholetý šéf Fedu Alan Greenspan považuje v současnosti americké akcie za skvělou nákupní příležitost. Jsou podle něj velice levné vzhledem k rostoucím ziskům. Uvedl to pro finanční stanici Bloomberg.

Býčí trh Ocenění Světové akcie Zisky Výsledková sezóna

"Firemní zisky se nemají kam jinam přelít než do cen akcií," myslí si Greenspan. Akcie mají přitom za sebou skvělý začátek roku a během posledního týdne se dokázaly vrátit k letošním maximům.

Index S&P 500 se obchoduje za zhruba 14,3násobek zisků zahrnutých firem. To je zhruba 13 % pod průměrem od roku 1954. Akcie jsou levné i v poměru k zadlužení společností. Oproti drahým dluhopisům s nízkými výnosy celkem jasná volba.

Americké akcie

Podle Greenspana mají rostoucí ceny akcií pozitivní vliv na celkové bohatství lidí, což se odráží v rostoucí osobní spotřebě a celé ekonomice.

HDP USA: Špatná zpráva pro Obamu, ale čísla nejsou špatná
Americká ekonomika v prvním kvartálu vzrostla jen o 2,2 %, čekal se růst o 2,5 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,9 % z +2,1 % ve čtvrtém kvartálu 2011, když analytici čekali růst jen o 2,3 %. Společně s růstem počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve čtvrtek žádná dobrá zpráva pro americkou administrativu.

V interview pro Bloomberg TV pak mimo jiné jasně popsal důležitou brzdu růstu americké zaměstnanosti. "Realitní trh je tak trochu na mrtvém bodě. Nedostatek investic do výstavby omezuje možnosti firem z tohoto sektoru najímat nové lidi."

Kromě toho se v rozhovoru vyjádřil i k výnosům amerických dluhopisů a politice centrálních bank, které "nenechávají trhy v klidu".

Zdroj: Bloomberg