Poučení pro investory od chirurgů a pilotů
|

Poučení pro investory od chirurgů a pilotů

Podle stratégů Nomury Anthonyho Morrise a Tama Rajendrana si prý lidé často myslí, že piloti a chirurgové dokáží chránit lidské životy, protože při práci pohotově reagují na změny okolností a bleskurychle mění původní plány. Kdyby to v praxi skutečně platilo, budeme svědky podstupování velkých rizik a mnoha zbytečných úmrtí.

Investování
Piloti

Dobří piloti a chirurgové totiž postupují podle předem dané osnovy, které se drží za každou cenu, a nedovolí chvilkovým impulzům, aby ovládly postup operace nebo průběh letu.

Idea využívání osnovy s danými kritérii při investování se osvědčila na jaře a v létě 2008, kdy rostoucí cena ropy vzbuzovala myšlenky na inflaci či stagflaci. Šlo ovšem o hrubý omyl!

Oba stratégové z Nomury se nyní chlubí tím, že jejich model s osnovou podnítil tým k chytrým investicím do dlouhodobých dluhopisů (v té době šlo o šílený nápad, protože se všichni báli inflace). Většina ostatních kritérií (rizikový apetit a růst) totiž vysílala silné signály, které mluvily ve prospěch bondů.

Co z toho plyne? Vytvořte si vlastní seznam investičních kritérií, kterých se budete tvrdošíjně držet bez ohledu na okolnosti. Uvidíte, že vás racionální úsudek ochrání před zbytečnými neúspěchy.

Jak se na současném trhu nezbláznit
Příliš mnoho informací a příliš sofistikované metody mohou být někdy překážkou v úspěšném investování. Proč by také hedgeové fondy s takovou pravidelností a tak výrazně zaostávaly za trhem, když dominují býci? Investor by se ovšem měl mít na pozoru před unáhlenými soudy. Nabízíme pár postřehů, které mohou pomoci nejen v současném tržním prostředí.

Zdroj: Nomura