Jak najít toho správného finančního poradce?
|

Jak najít toho správného finančního poradce?

Šetříte na důchod, koupi domu nebo na studium svých dětí? Nechte si poradit od důvěryhodného a zkušeného finančního poradce. Jak na to, aby všechny vaše životní úspory neskončily v nesprávných rukou? Přečtěte si náš manuál pro výběr dobrého finančního poradce.

Investování Investiční a finanční poradenství
Finanční poradce - ilustrační foto

Rozlišit mezi "špatnými" a "dobrými" poradci je složité. Přesto lze prostřednictvím několika otázek zjistit o potenciálních kandidátech mnohem více než pročítáním tun materiálů, ve kterých se poradci sami prezentují.

Nechte si předložit osvědčení a diplomy

Tvrdit o sobě, že je finanční stratég nebo portfoliomanažer, může každý. Vy byste svým pomyslným "sítem" měli nechat projít pouze ty certifikované. Má poradce adekvátní vzdělání? Jsou vám názvy škol a certifikátů alespoň povědomé? Pokud ne, nebojte se zeptat, jaký že to kurz absolvoval?

Zavítejte na oficiální stránky asociace finančních poradců

Vyberte si finančního poradce ve svém okolí ze seznamu registrovaných subjektů u Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ). Tito poradci musejí splňovat podstatná kritéria jako získání potřebných certifikátů a etické standardy asociace.

Každý máme jiné potřeby

Nejdříve si ujasněte, co od finančního poradce očekáváte. Ne všichni vám budou schopni nabídnout komplexní radu: jedni se zaměřují na penzijní úspory, jiní vám pomohou spíše s hypotékou nebo daňovou optimalizací.

Není "specializace" vašeho poradce až příliš obecná?

Často se setkáte s poradci, kteří byli původně pojišťovacími agenty, ale nakonec se rozhodli dávat klientům všeobecné rady i v oblasti daní a investování. Když vám začnou vnucovat nějaký produkt, přesvědčte se, zda nejde o střet zájmů.

Online investice přicházejí, finanční poradci odcházejí
Ohledně investování panuje řada předsudků a polopravd. Jedním z mýtů, který je v Česku hodně přiživován, je nepostradatelnost finančních poradců při investování. Rozdíl mezi nabídkou finančních poradců a realitou online investování může hodně lidí překvapit. Nákup a prodej investic na internetu postupně ukrajuje tradičnímu finančnímu poradenství stále větší část příjmového koláče. A toho koláče bude ubývat čím dál více.

Shromažďujte informace

Než si "pořídíte" poradce, vyžádejte si reference od jeho klientů a nespokojte se hned s prvním uchazečem, i kdyby vám ho doporučil váš nejlepší kamarád.

Nenechte se hned zlákat na prezentaci plnou grafů o jeho úžasné výkonnosti. Tyto údaje nemusejí být vyloženě nepravdivé, ale mohou být vybrány účelově a vztahovat se jen k období, kdy byl poradce náhodou nadprůměrně úspěšný.

Kdo poradce platí?

Někteří poradci jsou živi pouze z provizí, které dostávají od společností, jejichž produkty klientům sjednají. Tito poradci sice nebudou inkasovat peníze za vaši návštěvu a konzultaci, ale přijdou si na své, když přijmete jejich nabídku a uzavřete smlouvu na některý z nabízených produktů.

Často se také setkáte s "hybridním" modelem: poradce bude částečně vybírat poplatky přímo od klientů a zbylé dostane prostřednictvím provize od společností poskytujících nabízené produkty.

Nespokojte se s jednou nabídkou – chtějte znát alternativy!

Produktům, které vám poradce nabízí, byste měli do detailu porozumět. Měl by vám nabídnout více možností, které se mohou lišit výnosy a podmínkami. Nechte si vše podrobně vysvětlit a vezměte si čas na rozmyšlenou, abyste u všech variant zvážili pro a proti.

Nejběžnější triky finančních poradců
Mezi finančními poradci jsou bohužel tací, kteří myslí jen na svoji peněženku a které vůbec nezajímá klientův prospěch. Jak poznat podvodníka a na co si dát největší pozor? Přinášíme pět nejčastějších triků "finančních poradců".

Mějte se na pozoru, pokud se vám poradce snaží vnutit úzký sortiment produktů a často pouze od jedné firmy (nebo investiční skupiny). V současné době silné konkurence mezi fondy je silně nepravděpodobné, aby určitý podílový fond ve všech aspektech jednoznačně "vyhrával" nad všemi ostatními!

Průběžně kontrolujte plnění cílů

Domluvte si s poradcem schůzku, na které vás bude informovat o tom, jak se vaše investice vyvíjejí, a zdůvodní vám, proč po vás požaduje některé kroky (například navrhuje, abyste zvýšili měsíční částku na penzijní připojištění za účelem získání větších výhod od státu a podobně). Poradce by měl být vždy ochotný věnovat vám čas na zodpovězení všech relevantních dotazů týkajících se vašich investic.

Proděláváte, zatímco známí jsou v plusu?

I když jste se svým poradcem spokojení, porovnejte jeho výsledky s výkonností ostatních (například finančních poradců vašich známých). Dosahované výsledky by se neměly (hlavně negativně) výrazně odchylovat od průměru.

Když vám finanční poradce něco tají...
Najít si finančního poradce je jako hledat partnera pro život. Musí být chytrý, spolehlivý a důvěryhodný. Kromě toho by měl mít i jiskru, aby vaše portfolio mohlo vzkvétat. Jenže jak vybrat toho správného, když třeba jen ve Spojených státech se jako finanční poradce označuje 176 tisíc lidí a do pěti let by se měla tato skupina rozrůst na čtvrt milionu lidí? U nás je "odborníků" také skoro stejně jako zodpovědných investorů.

Zdroj: Smartmoney.com