Sell in May? Tak to bychom měli
|

Sell in May? Tak to bychom měli

Květen se na většině světových akciových trhů nesl ve znamení poklesů - dluhová krize v Evropě, zpomalující čínská i americká ekonomika, nákupní manažeři v celém světě očekávající další propady ekonomiky, a navíc v některých případech sebenaplňující proroctví "Sell in May and go away", na které nepochybně slyší řada investorů. Americké akcie odepsaly přes 6 %.

Státní dluhopisy Světové akcie Dluhová krize
S&P 500 - květen 2012

A není se co divit - kromě zmíněných faktorů nepochybně hrály roli také zpackaný vstup Facebooku na burzu a miliardová ztráta investiční banky JPMorgan Chase.

"Kdykoli trh podobným způsobem poklesne, odradí to zástupy dalších investorů od investování do akcií. Důvěra je pryč," říká Craig Callahan, prezident ICON Advisers in Denver. Co z toho, že by nákupy na současných úrovních byly pro dlouhodobé investory možná lákavé.

Medvědí trh začíná, signalizuje index Dow
Známý investor Richard Russell varuje, že akcie poslaly investorům důležitý…

V červnu se proto nedá čekat žádný zásadní obrat. Vedle řeckých voleb, ať dopadnou jakkoli, totiž nad evropskými trhy visí i strach o osud dalších zemí, v první řadě Španělska.

Omyl: Jako první opustí eurozónu Španělsko, ne Řecko! 6 důvodů
K ustáleným výrazům evropského slangu se po Grexitu (odchodu Řecka z eurozóny)…

Investoři naopak utíkají do bezpečí amerického dolaru a amerických (a dalších relativně bezpečných - německých, francouzských a dalších) dluhopisů. Poslední z řady rekordů si na čtvrtek schovaly právě americké desetileté treasuries, když intradenně jejich výnos klesl až na 1,5359 %. Před měsícem byl jejich výnos přes 1,9 %.

Výnos 10letých dluhopisů USA

Dluhová krize: Situace je horší než loni v srpnu
Nějaký ten rekord - to už patří ke koloritu posledních týdnů. Po francouzských,…