Řekové, držte se eura zuby nehty!
|

Řekové, držte se eura zuby nehty!

Proč by se Řekové měli snažit udržet v eurozóně? Russ Koesterich z investiční společnosti BlackRock považuje jakoukoli jinou možnost za extrémně nevýhodnou pro lidi v zemi. Vidí pro to hned několik důvodů. Důsledky pro Evropu samotnou pro tentokrát ponechává stranou.

Eurozóna Řecko PIIGS Dluhová krize Euro
  1. Přechod na drachmu by znamenal okamžitý "škrt" velké části úspor Řeků, prakticky by zruinoval střední třídu (ta také posílá peníze do neřeckých bank tak rychle, jak to jen jde). Dalším důsledkem je růst inflace.

  2. Výhodou nižší hodnoty vlastní měny bývá pro ekonomiky jejich následná vyšší konkurenceschopnost exportu. Ten je ovšem v Řecku v evropském měřítku zanedbatelný.

  3. Bez pomoci z Evropy by neměla řecká vláda velice brzo peníze, takže by se muselo začít šetřit ještě dramatičtěji než dosud.

Výsledek: Řekové, držte se eura zuby nehty.

Takhle slaví Španělsko a Itálie Samarasovo vítězství v Řecku, akcie se ale drží na pozitivní vlně
V úvodu obchodování dobrá nálada na akciích i dluhopisech, během pár minut až desítek minut ale příliš mnoho otázek, na které investoři chtějí odpovědi, ale nemají je kde slyšet. Španělské 10leté dluhopisy tak posouvají své rekordní výnosy, ty italské rostou stejně strmě. Mírná úleva je vidět u těch řeckých, ovšem u nich to zajímá málokoho. Akcie bank ve Španělsku a v Itálii klesají až o 6 %. Gratulujeme, Antonisi Samarasi!

Zdroj: BlackRock