Doug Kass: Tucet důvodů pro akciový růst, který může překvapit
|

Doug Kass: Tucet důvodů pro akciový růst, který může překvapit

Akciové trhy se během června dokázaly vymanit z rychlých květnových propadů z letošních maxim. Investory především navnadily centrální banky, které slíbily, že mají pro případ vyostření situace v Evropě připraveny své tiskařské stroje a mohou zaplavit trhy likviditou. Známý investor a komentátor Doug Kass našel celkem dvanáct důvodů, které by mohly akciové trhy dále podporovat. Některé jsou doslova "bílými labutěmi", tedy ne zcela očekávanými variantami, jiné jsou naopak celkem pravděpodobné.

Býčí trh Světové akcie Dluhová krize

1. Americký ekonomický růst: Pomalu, ale přece

Americký HDP roste pomaleji, než mnozí zkraje roku doufali. Možnost podpory ze strany Fedu je ovšem skloňována stále častěji, jasněji může být již dnes večer, až Bernanke sdělí, o čem se guvernéři Fedu za uplynulé dva dny poradili.

Goldman Sachs: Fed uvolní měnovou politiku už během týdne, QE3 ve hře
Podle analytiků americké banky Goldman Sachs rozhodne Fed o dalším kolu…

2. Zisky amerických firem se stabilně zlepšují

Americké společnosti prokázaly v uplynulých letech obrovskou míru adaptability na ztížené ekonomické podmínky. Zisky jsou rekordní. Při udržení alespoň 2% růstu HDP a současné úrovně marží a inflace by měly v příštích dvou letech růst tržby firem o zhruba 6 %, zisky až o 7 %.

Strmý růst? Takové grafy jste v posledních týdnech asi neviděli
Aktuální hodnota amerického HDP (růst o 1,9 %) se odrazila na grafu, který…

3. Američtí politici odvrátí katastrofu na konci roku

Politici v jednotlivých státech USA se postupně učí lépe hospodařit. Odstrašující příklad Kalifornie pochopila celá řada guvernérů. Snad i politici na celoamerické úrovni přijali lekci z loňského srpnového snížení ratingu země, které přišlo po vleklých jednáních o navýšení dluhového stropu USA. Přelom roku jim dá šanci ukázat, co se naučili.

Pozor na USA! Ekonomiku čeká problém Lehmanovských rozměrů
Nestačí vám problémy v Evropě? Tak se nechte "zaujmout" Ezrou Kleinem z…

4. Romney dohání Obamu

Zastánci a odpůrci Baracka Obamy se jistě neshodnou na tom, jaký vliv měla jeho administrativa na americké oživení po finanční krizi. Některé grafy jsou odstrašující, jiné naopak ukazují, že demokratický prezident neváhal podpořit ekonomiku v oblastech, které to potřebovaly. Případný úspěch republikánského kandidáta Mitta Romneyho by se ovšem trhům, které jsou naladěny spíše pravicově, zřejmě zamlouval o něco více než pokračování Obamova mandátu.

USA: Pomalejší růst a nepříjemná předzvěst pátečních čísel z trhu…
Růst hrubého domácího produktu USA za první kvartál byl revidován podle…

5. Evropě se podaří utlumit krizi

Velká neznámá. Dlouhodobě Evropa přichází o svou pozici ve světovém ekonomickém fóru, její problémy ovšem tíží hospodářství ostatních mocností. Evropa může během několika let být sjednocená (a společně zadlužená), nebo naopak dezintegrovaná, tedy se silným severem a "odpadlým" jihem. Krátkodobá opatření v boji s dluhovou krizí ovšem mohou na akciové trhy působit uklidňujícím způsobem, což prokázala obě kola operace LTRO ze strany ECB.

Dluhová krize: Proč se svět bojí kolapsu zemí PIIGS?
Proč se celý svět zabývá zadluženými zeměmi v Evropě - Portugalskem, Irskem,…

6. Čínský růst pokračuje, přistání bude lehké

Růst o více než 7 % - celý svět Číně v tomto směru může závidět. Navíc Číňané bojují se zpomalením růstu, nedávno například snížením sazeb.

Varování od kulatého stolu Barron's: Euro se rozloží, Čína splaskne a…
Felix Zulauf, hedgeový manažer ze Švýcarska, nenašel během posledního setkání…

7. Akcie jsou ve slevě

Květnový ústup akciových trhů z letošních maxim potvrdil otřepané "Sell in May and go away". Ocenění akcií se ovšem i vzhledem k solidním ziskům firem stalo velice atraktivním. Pokud by se akcie vrátily na průměrné ocenění za uplynulých 50 let, index S&P 500 by se s přehledem přehoupl přes 1 500 bodů.

Návod na výběr kvalitních akcií: Sledujte management a dividendy
Nervozita na trzích i přes záchranný balíček pro Španělsko přetrvává. Jak se…

8. Negativní sentiment investorů

Zhoršení situace na trzích vedlo ke snížení apetitu po akciích. Zkušení investoři nakupovali zřejmě již na začátku června, stále je ovšem vhodná doba k nákupu.

Citigroup: Využijte paniku k nákupům akcií
Mnozí velcí investoři doporučují nakupovat v době, kdy většina trhu vyprodává…

9. Příliv peněz do akcií z dluhopisového trhu

Americké dluhopisy, ale i ty bezpečné evropské (německé, švýcarské, částečně i francouzské) nabízejí zhodnocení, které sotva pokrývá inflaci. Před tou investory mnohem lépe ochrání akcie. Ty, které navíc slibují dividendu, jsou proto v současnosti jednou z nejlepších investičních tříd.

Dividendy vyšší než výnosy dluhopisů aneb argument ve sporu "akcie vs…
Výsledková sezóna za první kvartál v USA je minulostí. Graf vývoje tržeb a…

10. Vyšší aktivita na trhu fúzí a akvizic

Ta je patrná především v USA - bezpečný přístav, který americká ekonomika představuje, láká peníze například z Číny a Evropy.

Poznámka: Růst je patrný i na trhu s IPO, a není to jen výsledek velkého vstupu Facebooku na trh.

Trh fúzí a akvizic (M&A) loni zůstal za očekáváním, letos by se mohl…
Díky slušným ziskům v roce 2010 se předpokládalo, že firmy sedí na hromadách…

11. Velkým rybám se daří

Kass zmiňuje například Apple. Johnson & Johnson, PepsiCo a Procter & Gamble provedly splity akcií, Buffettova Berkshire Hathaway skupuje menší firmy.

Dividenda přes 3,5 % a růstový potenciál - jasný akciový tip pro…
Akcie Johnson & Johnson jsou na spodní hraně růstového kanálu a navíc…

12. Možné bílé labutě

Oživení amerického nemovitostního trhu, zlepšení nálady mezi nákupními manažery na obou březích Atlantiku, akcelerace růstu maloobchodních tržeb - možných pozitivních překvapení (více či méně pravděpodobných) lze vymyslet řadu. Vycházejí z kondice ekonomiky v konkrétním regionu, se stavem bank a podobně. Fantazii se meze nekladou, tucet je díky tomu kompletní.

Markit PMI: Premiéra v USA potvrdila americkou ekonomickou sílu
Vůbec poprvé v historii zveřejnila společnost Markit výsledky průzkumu mezi…

Zdroj: thestreet.com