Mají akcie namířeno k jihu?
|

Mají akcie namířeno k jihu?

Poklesy na komoditních trzích byly v posledních dnech dramatické. V jejich čele stála ropa Brent, která za posledních 5 seancí ztrácela i více než 8 % a spadla až k hladině 88,50 USD/barel. Jen o málo pozadu zůstala americká ropa WTI se ztrátou 6,5 % a minimem na hladině 77,60 USD/barel. Brent se nachází nejníže od prosince 2010 a WTI od října minulého roku.

Ropa Světové akcie Korelace investic

Za poklesy je potřeba hledat negativní vliv evropské dluhové krize a globální ekonomické zpomalení. Negativní trend podtrhly současná rekordní těžba ropy Saúdské Arábie a nejvyšší zásoby ropy v USA od roku 1990.

Zajímavé je grafické porovnání výkonů ropy a akciového indexu S&P 500 od pádu banky Lehman Brothers v září 2008. Ropa a akcie od té doby relativně silně korelují. V posledních týdnech byla ovšem tato korelace prudkým poklesem cen ropy narušena, akciový index S&P 500 se stále drží relativně blízko čtyřletých maxim dosažených na počátku dubna. Přestože důvodů k poklesu cen ropy je požehnaně, většina negativních faktorů by měla působit i na akciových trzích. Nabízí se tak otázka, zda ropa už ví něco, co akcie dosud nezjistily.

S&P 500 a cena ropy

Brent pod 90 USD za barel: Dno v nedohlednu
Cena ropy Brent se ve čtvrtek večer poprvé od prosince 2010 propadla pod 9O USD…

Zdroj: X-Trade Brokers