Nový týden na trzích: Evropský summit a makrodata by mohly podpořit trhy
|

Nový týden na trzích: Evropský summit a makrodata by mohly podpořit trhy

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude summit Evropské unie v Bruselu, který se koná ve čtvrtek a v pátek. Již dopředu čtyři největší země eurozóny - Německo, Francie, Itálie a Španělsko - domluvily podporu ekonomického růstu, na kterou jsou ochotny vynaložit 130 miliard eur. Shrnutí "povolebního" týdenního obchodování a výhled na nový týden nabízí makléř brokerjetu České spořitelny Aleš Jandejsek.

Španělské banky potřebují podle auditorů až 62 miliard eur, páteční obchodování ale bude ve znamení 15 nižších bankovních ratingů
Audit španělských bank dopadl tak, že by případných 100 miliard pomoci celému sektoru mělo znamenat dostatečnou rezervu. Při nejhorším prověřovaném scénáři by bylo potřeba do bank dolít 51 až 62 miliard eur, základní scénář by vyžadoval "pouze" 16 až 25 miliard. Detailní audit má být podle španělského ministerstva financí zveřejněn v září. Ani jedna ze tří největších španělských bank by neměla trpět nedostatkem kapitálu.

Mají akcie namířeno k jihu?
Poklesy na komoditních trzích byly v posledních dnech dramatické. V jejich čele stála ropa Brent, která za posledních 5 seancí ztrácela i více než 8 % a spadla až k hladině 88,50 USD/barel. Jen o málo pozadu zůstala americká ropa WTI se ztrátou 6,5 % a minimem na hladině 77,60 USD/barel. Brent se nachází nejníže od prosince 2010 a WTI od října minulého roku.