Mark Mobius: Evropa není v krizi a Čína nepřistává. Dlouhodobý investor by měl věřit mladým trhům a komoditám
|

Mark Mobius: Evropa není v krizi a Čína nepřistává. Dlouhodobý investor by měl věřit mladým trhům a komoditám

Mark Mobius, výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group, nepovažuje ani ty nejpesimističtější odhady ekonomického růstu Číny (+6 %) za přistání, Čína podle něj pokračuje v letu. I proto doporučuje nakupovat akcie na mladých trzích, kromě Číny například v Rusku, Thajsku nebo Turecku, a především pak na takzvaných frontier markets v Africe. Evropskou situaci pak nenazývá krizí, nejde podle něj o situaci vážnou jako kolaps Lehman Brothers.

Čína Emerging Markets Eurozóna Světové akcie Mark Mobius Dluhová krize

Jednání v Evropě podle něj budou zdlouhavá a budou strašit investory na dluhopisovém trhu, ovšem starý kontinent ze svého přerodu vyjde silnější.

Ohledně čínské ekonomiky je pak Mobius optimistický. Letos očekává 8% růst tamní ekonomiky, což podpoří také komoditní trhy. Právě v Číně totiž sice došlo k nafouknutí realitní bubliny, ovšem šlo o nemovitosti pro bohaté. Na druhé straně, tedy na trhu s byty pro nižší střední vrstvu, je podle Mobia kapacit stále nedostatek. Stavební firmy se proto pouze přeorientují na jiný segment trhu.

Touha po ekonomickém růstu: Nabídnou ho mladé trhy?
Vyspělé státy se potýkají se stagnací ekonomik či s hospodářským poklesem. Rozvíjející se trhy mají sice svá specifická rizika, ale i růstové příležitosti. Které z nich patří k favoritům v současné složité době? A které státy reprezentují největší riziko, případně největší investiční příležitost?

Zdroj: Bloomberg