Největší investiční klišé - 1. díl
|

Největší investiční klišé - 1. díl

Na klišé narazíme v každém odvětví, dnes se zaměříme na ta investiční. Když se je naučíte zpaměti a budete působit dost asertivně, může z vás být rázem investiční profík.

Wall Street Světové akcie Investování Pravidla a doporučení pro investování

1. "Je to trh s akciemi, ne akciový trh." = Je to trh pro stock-pickery, můžete vydělat, když vyberete konkrétní správné akcie, nezáleží na směru vývoje celých indexů.

2. "Za všechno může Evropa." Podívejme se na evropskou dluhovou krizi – už je to čtvrtý rok, ale stále hýbe s trhy na celém světě.

3. "Prachsprostý zločinec!" Slýcháme tehdy, když "velká hloupá banka" nemá dobrý risk management a jeden z traderů jí způsobí mnohamiliardové ztráty.

4. "Jsem dlouhodobý investor." Využívané, když někdo prosazuje akcie, do kterých investoval v naději, že se díky tomu změní jejich aktuální sestupný trend.

5. "Dnešní prostředí je plné makro volatility." Nedivte se, že jsem každý den brzo ráno na nohou a rvu si vlasy, když vidím, jak moje investice ztrácejí na hodnotě. Za všechno mohou evropští technokraté.

6. "V současnosti hrozí velké riziko mimořádných událostí." = Schovejte hotovost pod matraci, Evropa půjde pod vodu!

7. "Nakupujte spekulace, prodávejte novinové titulky." Klišé starší než Warren Buffett. Kupujte ve chvíli, kdy tušíte, že se něco může stát, a prodávejte, když firma potvrdí, že se to stane.

8. "Byl to tlustý prst?" = Vstoupil někdo do obchodu s několika málo nulami na konci navíc? A vydělal na tom? To bude náhoda!

9. "Buďte připraveni na nepravděpodobné." = Nikdy se nespoléhejte na statistiky a pravděpodobnost. Málokdy se dočkáme toho, aby byl průměrný rok, čtvrtletí nebo měsíc. Naopak - jdeme od jedné události, kterou lidstvo nepamatuje, ke druhé.

10. "Byla to černá labuť." Nikdy neviňte někoho nebo něco z toho, že jste špatně zajistili své peníze. Nečekaných událostí může být hodně, a proto buďte opatrní.

Jak si zachránit krk, když má zítra přijít armagedon? Lekce zajišťování rizika pro drobné investory
Čekání na významnou událost je často zrádná strategie v zajišťování rizika i v investování. Ani přesný odhad časování a významu události nemusí vést ke kýženému výsledku. Ocenění rizika je ve srovnání s tím, co se může stát, často mnohem podstatnější. Nevěříte? Zkuste si odpovědět na otázku, co byste dělali, kdybyste den předem věděli, že padne banka Lehman Brothers, nebo v současnosti, kdybyste věděli, že Řecko zítra oznámí odchod z eurozóny.

11. "Sell in May and go away!" Jak přijde začátek května, sbalte se a odjeďte na dovolenou. Zpětné testování potvrzuje, že se tak dá překonat trh.

12. Lednový efekt. Většina lidí očekává, že na trh na začátku kalendářního roku přitečou nové peníze.

13. "A je tu nové čtvrtletí!" Většina lidí očekává, že na trh na začátku čtvrtletí přitečou nové peníze.

14. "Vidím, jak sem přitékají peníze." Někdo pozoruje příliv kapitálu do fondů a má pocit, že se tyto fondy chystají nakoupit určité akcie.

15. "Kupuji jen to, čemu rozumím." Vysvětlení Warrena Buffetta, proč nikdy neinvestoval do technologických společností. (Mimochodem, není tak trochu zvláštní, že Buffett sice nerozumí Pets.com, ale s bankovními portfolii plnými derivátů nemá problém?)

16. "Window Dressing." Ke konci kvartálu portfoliomanažeři nakupují akcie, kterým se během čtvrtletí dařilo (a naopak), aby mohli klientům předvést na odiv své kvalitní portfolio. Ostatní pak mohou vysvětlit pohyby cen těchto akcií tím, že probíhá klasický window dressing.

17. Chytří tradeři na Wall Street se nechtějí nechat "chytit" s tím, co mají, takže to raději rychle prodají. Dělejme to také.

18. "Investoři tu akcii milují." = Nemám ani tušení, proč jde právě tahle akcie nahoru.

19. "Na základě analýzy jsme došli k závěru, že akcii zařadíme do našeho portfolia." = Ptal jsem se jiného hedgeového manažera, zda ji má také rád, a odpověděl, že ano.

20. "Prodávejte, když jsou lidé chamtiví, a nakupujte, když mají strach." Další z Buffettových výroků. Pokud toto občas před svými kolegy jen tak "prohodíte", stoupnete v jejich očích.

Jak poznat dobrý fond? 11 pravidel pro drobné investory
V době, kdy roste preference bezpečí, ale trvá požadavek zhodnocení nad úrovní běžných či spořicích účtů, jsou zajištěné fondy zajímavou možností. "Investování do zajištěných fondů s sebou nese mnoho výhod a kdokoli, kdo má volné finanční prostředky a chce je s minimem úsilí zhodnotit, by měl o tomto druhu investice uvažovat. Je ovšem nutné myslet na hlavní zásady investování," říká Jan Barta z ČSOB Asset Management.

21. "Je banka příliš velká, než aby padla?" Už když se takto zeptáte, všichni budou vědět odpověď.

22. "Trh nikdy nejde přímou cestou = šokuje." Bez komentáře.

23. "Už brzy se zlomí trend a trhy půjdou nahoru." Bylo by fajn, kdyby to tak bylo, jinak si nemůžu dovolit ten ukrutně drahý pronájem letní rezidence u moře.

24. "Býci vydělávají peníze, medvědi vydělávají peníze. Prasata jdou na porážku." Chcete vydělat? Vezměte peníze a utečte.

25. "Chytáš padající nůž." = Tahle akcie zažije ještě kruté časy, než půjde nahoru.

26. "Až přijde odliv, poznáte, kdo plave nahý." Další z Buffettových perliček.

27. "Výsledková sezóna je taška s dárky pro každého." Bez diskuze.

28. "To, co Wall Street chybí, je..." ...důvod, proč by mě jiní investoři měli zachraňovat z mých špatných obchodů a měli kupovat právě tuto akcii.

29. "Věřím této společnosti." Hodil jsem si korunou a vsadil na ni.

30. "Nakupujte, když jsou akcie nízko, prodávejte, když jsou vysoko." Jak prosté, jen to uvést do praxe.

Investiční pravidla z reálného světa
Realita tradingu se od teorií detailně propracovaných v knihách o investování diametrálně liší. Většina úspěšných investorů se shoduje na tom, že se naučili obchodovat spíše metodou pokus-omyl než na základě toho, co jim vtloukali do hlavy profesoři na nejprestižnějších ekonomických univerzitách.