Ekonomika, politika, technika: Tři argumenty pro krátkodobé posílení eura
|

Ekonomika, politika, technika: Tři argumenty pro krátkodobé posílení eura

Technická úroveň podpory 1,2 dolaru za euro, schválení pomoc Španělsku, peníze poslané do Portugalska a fiskální starosti v USA - to jsou podle makléře Patrika Komárka hlavní důvody pro možné další posílení eura.

Americká ekonomika Eurozóna EUR/USD PIIGS Dluhová krize Euro

Španělský záchranný balík s řadou otazníků
Dohoda na základních obrysech záchranného balíku pro španělské banky má zatím příliš mnoho děravých míst. Pozitivní je to, že Španělsko dostane před dokončením záchranné dohody 30 miliard eur pro své banky na "akutní potřeby". Veškeré půjčky navíc, po ustanovení společného evropského bankovního regulátora, bude poskytovat přímo bankám záchranný fond, nakonec by neměl být nafouknout státní dluh Španělska.

EURUSD: Bariérou pro pokles pod 1,2 je hladina 1,217
Hladina 1,217 může zastavit nebo zpomalit oslabování eura. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné testování psychologické hladiny 1,20 USD za jedno euro.

ESM evropský problém ne(vy)řeší
Záchranný fond eurozóny, Evropský stabilizační mechanismus (ESM), měl začít fungovat 1. července. Německý ústavní soud rozhodne o ústavnosti jeho poslání 12. září. Fond by mohl finančně podpořit podkapitalizované banky zemí eurozóny přímými úvěry, které by tak nenavyšovaly dluhy jednotlivých států.