Skandál s LIBOR? Ubohost!
|

Skandál s LIBOR? Ubohost!

Image bankovních institucí je na nule. Především segment investičního bankovnictví se u široké veřejnosti dlouhodobě těší mizerné pověsti. Současná krize tento vývoj ještě více vyostřuje a zlepšení je v nedohlednu.

LIBOR Evropské banky
3měsíční britská mezibankovní sazba LIBOR

V posledních týdnech jméno velkých bank poškozuje skandál s mezibankovní sazbou LIBOR. Významná britská banka Barclays společně s dalšími institucemi prováděla mani­pulace se sazbou, jednou z těch klíčových, za kterou si banky mezi sebou krátkodobě půjčují peníze.

Za tuto manipulaci byla Barclays udělena rekordní pokuta 290 milionů liber. Kromě Barclays jsou pod palbou kritiky a v hledáčku vyšetřovatelů také dalši banky, například Deutsche Bank, HSBC či UBS. Vyšetřování probíhá dokon­ce i v samotné Bank of England.

Obchodníci a top manažeři z 20 institucí měli v letech 2005 až 2009 ovlivňovat referenční sazbu LIBOR, snižovat tak své náklady na financování a zvyšovat své zisky z ob­chodování. Kvůli LIBOR skandálu odstoupil nejprve předseda správní rady Barclays Marcus Agius, rychle následován generálním ředitelem Bobem Diamondem, který si sebejistým a arogantním vystupo­váním vysloužil od Times přezdívku "nejvíce nenáviděný bankéř City".

Zklamání pro Camerona

Politici ve Spojeném království v posledních letech vsadili na finanční sektor. Neustále "vylepšovali" pravidla, aby je na míru ušili potřebám lidí, jako byl Diamond. Následkem byla hluboká recese po vypuknutí finanční krize, neboť v Británii chyběl – a stále chybí – klasický výrobní průmysl.

Premiér Cameron nyní oznámil tvrdá opatření proti bankám a jejich zaměstnancům. To je nepochybně správné. Ještě správnější by ovšem bylo posílit ekonomiku mimo bankovní sektor. V opačném případě nebude současná recese jen krátko­dobou korekcí v rámci dlouhodobé­ho růstového trendu.

Británie musí hledat chyby na své straně kanálu, ekonomiku neničí…
Britové se v létě mohou těšit na olympiádu, ale tím to asi končí. Britská…