Naděje, hloupost & spol.: Za finanční krizi si můžeme sami
|

Naděje, hloupost & spol.: Za finanční krizi si můžeme sami

Většina z nás to ví, ale nechce si to přiznat. Finanční krize jsou způsobeny kombinací našich nejhorších vlastností: hlouposti, chamtivosti, bezohlednosti a přehnaného sebevědomí. Dokonce i naděje. Mnoho lidí uznává, že jejich chování ke krizi přispělo, ale významně podceňují roli výše zmiňovaných vlastností. Jejich mix přitom může zapříčinit i některé osobní katastrofy.

Krize Psychologie Investování
Hloupost, bezohlednost, chamtivost a naděje

U ostatních dokážeme rozpoznat hloupost snadno. Rozhlédněte se kolem sebe a určitě spatříte desítky "hlupáků", kteří neustále opakují ty samé chyby a z neúspěchů viní ostatní. Kdybychom se podívali blíže na svá vlastní rozhodnutí a poučili se z chyb oněch hlupáků, ušetříme si řadu problémů.

Nemůžeme počítat s tím, že přijde někdo, kdo nám pomůže zabránit všem špatným finančním rozhodnutím. Ale to, co udělat můžeme, je volit své kroky rozvážněji. Musíme se smířit s tím, že nemůžeme vědět všechno, a proto "diverzifikovat riziko neznalosti".

Věci, na kterých záleží nejvíce, je potřeba mít pod kontrolou. Snažte se na svět dívat v delším horizontu a oprostěte se od krátkodobého šumu.

Až skončí krize v Evropě, akcie čeká býčí trh nevídaných rozměrů
Evropa patronem všech býčích trhů? Vzhledem k tomu, že dnes není apríl, zní to možná jako špatný vtip. Obzvláště za situace, kdy se výnosy dluhopisů problémových ekonomik škrábou do závratných výšin a významné centrální banky celého světa nechávají alespoň zatím míček na "politické straně hřiště". Co se ovšem stane ve chvíli, kdy tato vleklá krize skončí (pokud se toho dožijeme)?

Zdroj: BehaviorGap.com