Technická analýza – 10. díl: Formace "dvojitý vrchol" a "dvojité dno"
|

Technická analýza – 10. díl: Formace "dvojitý vrchol" a "dvojité dno"

Dalšími grafickými formacemi, které si představíme, jsou "dvojitý vrchol" a "dvojité dno". Tyto formace jsou velmi vizuálně nápadné a dobře se v grafu identifikují. I přes zdánlivou jednoduchost jsou velice funkční. Lze je najít na jakémkoli časovém rámci, takže se dají využít jak v intradenním obchodování, tak pro dlouhodobější obchody.

Technická analýza Obchodování Trading Investování

Dvojitý vrchol vznikne tak, že cena v rostoucím trendu dosáhne vrcholu a pak klesá. Při dalším pohybu vzhůru se cena dostane na stejnou nebo velmi blízkou úroveň předchozímu vrcholu, ale není schopna růst dále, takže opět začne klesat. Dvojité dno vzniká v klesajícím trendu stejným způsobem, pouze obráceně.

Dvojitý vrchol

Formace dvojitý vrchol nebo dvojité dno bude mít větší pravděpodobnost úspěchu, když ji spojíte s dalšími nástroji technické analýzy, které jsme si představili v minulých dílech seriálu. Ideální je, když se dvojitý vrchol vytvoří v blízkosti rezistence (nebo dvojité dno v oblasti supportu).

Nezapomínejte také na svíčkové formace. Pokud vidíte, že se dvojitý vrchol či dvojité dno tvoří, a zároveň vzniká svíčková formace, která nahrává obratu trendu, zvyšuje se dále pravděpodobnost pro ziskový obchod.

Dvojité dno a Harami

Psychologie skrývající se za formací dvojitý vrchol (pro dvojité dno platí to samé, pouze obráceně) je taková, že nakupující vytlačí cenu na vrchol, z kterého cena klesá. Po poklesu cena opět míří vzhůru, aby otestovala poslední vrchol. Pokud nakupující nemají dostatečnou sílu, aby cenu vytlačili nad poslední vrchol, je jasné, že trh začínají ovládat prodávající a že se cena bude pohybovat níže.


Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká národní asociace technické analýzy (ČNATA). Pořádá praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Přijďte se bezplatně podívat na jedno z jejích členských pracovních setkání.

Zdroj: ČNATA