Varování: Vaše skvělá investice může být pořádná pyramida
|

Varování: Vaše skvělá investice může být pořádná pyramida

Když ze slušně vypadajícího byznysu nakonec "vyleze" pyramida, je kolem toho vždy obrovský rozruch. Posledním takovým velkým excesem bylo odhalení 20miliardového podfuku Bernieho Madoffa v roce 2008. Podobně dopadl i Allen Stanford, který byl nedávno odsouzen na 110 let vězení za ožebračení investorů o 7 miliard USD během dvaceti let.

Investice Podvod Ponziho schéma
Charles Ponzi

Byznys Ponziho následovníků je ovšem daleko rozšířenější, než by kdo předpokládal. Profesorka práv z Bostonské univerzity Tamar Frankelová ve své nové knize The Ponzi Scheme Puzzle: A History and Analysis of Con Artists and Victims odhaduje, že pyramidy a podobné podvody stojí ročně investory kolem 10 miliard dolarů a že mezi jejich oběťmi najdete jak obyčejné investory, tak profesionály z velkých finančních institucí.

Co je Ponziho schéma?

V klasické pyramidě (neboli Ponziho schématu) její zakladatelé vyplácejí investorům, kteří vstoupili dříve, peníze od nově lapených klientů. Systém může fungovat tak dlouho, dokud do něj tečou peníze, tedy dokud se najde dost nových "investorů". Těch je pro chod pyramidy zapotřebí stále více.

Lidé, kteří rozjedou takový podvodný byznys, využívají k nalákání investorů podle Frankelové následující triky:

1. Vidina vysokých zisků při nízkém riziku

Základním pravidlem investování je, že velké výnosy musejí být spjaty s vyšším rizikem, jinak to zavání podvodem. Pokud vám tedy někdo slibuje bezrizikové zisky, buďte nadmíru obezřetní. Příklad za všechny od Bernieho: "Neuvěřitelně vysoké výnosy, ať jde trh nahoru, nebo dolů."

2. Odkud peníze pocházejí? To je složité!

Pokud se podvodníka zeptáte na původ tak vysokých výnosů, bude mít pro vás připraveny dlouhé komplikované příběhy. Původní schéma Charlese Ponziho mělo investovat do mezinárodních kuponů na odpovědní poštovní zásilky a vydělávat díky arbitráži. Jiní podvodníci "investují" například do větrných mlýnů, latexových rukavic, syntetických rubínů nebo autobusových zastávek.

3. Mlží kvůli konkurenci

Ponziho následovníci se také často snaží co nejvíce "mlžit". Investorům tvrdí, že nemohou prozradit své strategie, aby je neodhalili před konkurencí. Pokud se najdou skutečně neodbytní zvídaví investoři, raději jim peníze vrátí a ze svého "lukrativního" podniku je vyloučí.

Bernard Madoff: Největší podvodník v historii Wall Street
Má na svědomí několik tisíc obětí, z nichž pod slibem výhodných investic s vysokými výnosy vylákal až 65 miliard dolarů. Ve skutečnosti byla investiční společnost Bernarda Madoffa prachobyčejným "letadlem", v němž výnosy starších "pasažérů" platili ti nově přistoupivší. Americké soudy Madoffa za největší případ zpronevěry v historii Wall Street odměnily 150 lety vězení.

4. Ilegální, ale bezpečné

Další sofistikovanou variantou pyramidového podvodu je byznys založený na obcházení zákonů (například daňových), jenž jeho tvůrci nabízejí například v rámci finanční společnosti zaměstnancům. Přístup předpokládá diskrétnost – oběti předem vědí, že jejich výnosy jsou "tak trochu ilegální", a proto je pro ně následně velmi těžké na podvodníkovi cokoli vymáhat.

5. Vůbec vaše peníze nepotřebují

Aby zmírnili podezření, tváří se podvodníci často tak, že s vámi ani kontrakt nemusejí uzavřít a je pouze na vás, zda si necháte uniknout senzační příležitost, která se nenaskytne každému. Ve svých příbězích využívají slova, která vyvolávají pocit jistoty, jako "banka", "burza", "voucher", "záruka", případně své investice nazývají "trusty". Dozvíte se, jaké mají ve firmě a se svými obchodními partnery přátelské (až rodinné) vztahy. Vše, aby ve vás navodili pocit bezpečí.

6. Zločinci s poctivou tváří

Jejich komplicové "chytající nové ryby" bývají mimořádně talentovaní obchodníci (nebo se tak alespoň umějí tvářit), působí poctivě - jako úspěšní podnikatelé, a jsou stále optimisticky naladěni.

Nejběžnější triky finančních poradců
Mezi finančními poradci jsou bohužel tací, kteří myslí jen na svoji peněženku a které vůbec nezajímá klientův prospěch. Jak poznat podvodníka a na co si dát největší pozor? Přinášíme pět nejčastějších triků "finančních poradců".

Zdroj: NPR.org