Finanční poradce musí mít zkušenosti. Kde je vzít?
|

Finanční poradce musí mít zkušenosti. Kde je vzít?

Jedna z častých výtek vůči finančním poradcům se týká jejich mládí. Jak může člověk, který sotva opustil školu (v lepším případě vysokou a po jejím úspěšném dokončení), radit lidem, jakým způsobem mají naložit se svými penězi? Vždyť nemůže mít tolik zkušeností, jako mají jejich klienti!

Investiční a finanční poradenství
Finanční poradce

Zkušenosti jsou nepřenositelné. Člověk může stokrát slyšet o kolísavosti akciového trhu, ale nestane se "zkušeným investorem", pokud si jeho turbulencemi sám neprojde. Stejně tak slepá důvěra ve stát (či jinou autoritu) se může dříve či později vymstít – ale dokud si tím člověk sám neprojde, dobrá rada ho míjí hluchého.

Nezkušený poradce = jaký poradce?

V mnohých finančně poradenských společnostech je nábor nových finančních poradců zaměřen na vysoké školy (na studující středoškoláky se zaměřují především společnosti skutečně pochybné pověsti, které chtějí využít jejich nezkušenosti). Vybírají si zpravidla školy ekonomického směru, které skýtají největší potenciál jak zájmu studentů, tak odborného zázemí pro rozvoj kvalitního poradenství. Ale zcela pochopitelně jejich studenti nemají životní zkušenosti. Do jaké míry je to špatně?

Životní zkušenosti jsou ve finančním poradenství stěžejní. Dokud si člověk neuvědomí veškerá hrozící rizika, nemůže efektivně radit ostatním, jak čelit jejich finančním následkům. Stačí se podívat na základní analýzu, v níž poradce sbírá informace o klientovi.

Jeden elitní český poradce mi vyprávěl, jak začínající poradce z jiné společnosti předělal jím sjednané pojistné smlouvy. Bohužel si v nováčkovském zápalu ani nevšiml, že jedním z hrozících rizik pojištěného je závodní jízda na motocyklu a že v nové smlouvě je toto riziko vyloučeno. Chybu se dozvěděl až po smrti pojištěného, kdy pojišťovna (zcela oprávněně) pojistné plnění nevyplatila. Těžko lze tento (či obdobné) případ svést na úmysl. Chybu z nezkušenosti však odnesl klient.

Zkušenosti jsou nepřenosné

Stejně tak jen starší generace mají reálné zkušenosti s konfiskací, měnovou reformou, znárodněním i s rozkradením zbývajících cenných kousků po pádu socialistického hospodaření. A i to jsou rizika, s nimiž je potřeba při investicích počítat a naložit s nimi podle rizikového apetitu klienta. V tomto směru je pro mne osobně přínosné přednášení na univerzitě třetího věku na VŠE, kde sice mohu posluchačům nabídnout teoretický rámec, ale oni ho doplňují o své bohaté životní zkušenosti.

Ano. Zkušenosti jsou obecně nepřenosné. Lze se však alespoň částečně poučit i ze zkušeností ostatních. Vyžaduje to jen naslouchání a přemýšlení.

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Správný finanční poradce radí dlouhodobě, ne spekulativně
Střelit investičko, aby se práce s klientem zaplatila? Nebo pracovat kvalitně a vydělávat dlouhodobě? "Už se mi stalo, že jsem klientovi doporučila jediné, a to - nenechte si do toho od nikoho hrabat, všechno máte perfektně nastavené. Ano, v tu chvíli jsem ztrátová, nemám zaplacený ani čas ani benzín. Jenže to beru jako investici do budoucnosti," píše čtenářka Marie. A není jediná.