Jak z vás jóga udělá lepšího investora
|

Jak z vás jóga udělá lepšího investora

Cílem jógy je vybavit mysl vlastnostmi a taktikami, které člověku dopomohou ke snazšímu překonání každodenních problémů. Na dalších úrovních se vyznavač jógy naučí, jak se dá lépe a s lehkostí procházet celým životem. V investování potřebujete totéž.

Psychologie Investování
Jóga - ilustrační foto

Učitelé jógy a investování se snaží změnit mysl v našeho spojence, abychom se dokázali vyhnout chování, které nám škodí. Jsme náchylní k iracionálnímu chování, i když si to neuvědomujeme – až příliš často reagujeme instinktivně. Příroda nás vybavila instinkty, které nás bez zbytečného prodlení a přemýšlení mohou zachránit v naléhavých situacích.

Jednat pouze podle instinktů se však v dlouhodobém horizontu nevyplácí. Když naopak zapřáhneme mysl a tělo, můžeme dosáhnout velkých věcí. Většina cviků jógy sleduje právě tento cíl a nabízí i mnoho lekcí pro investory.

1. Trpělivost

Když začnete cvičit jógu, nejraději byste všechno uměli hned – dát si nohy za hlavu, stát na hlavě nebo předat zkušenosti z lekcí jógy i lidem ze svého okolí. Trvá roky od první lekce, než se některé složité cviky naučíte. Jóga je plná příčinných souvislostí a detailů - například abyste mohli stát na hlavě, musíte si nejdříve vybudovat silné svalstvo.

S investováním je to stejné, když třeba chceme ušetřit dostatek peněz na důchod. Od přírody jsme mnohem zapálenější pro materiální hodnoty. Raději budeme dva roky dávat stranou peníze na nové auto, než bychom celý život 15 % z platu ukládali na penzi.

2. Klid

Proč učitelé jógy začnou v okamžiku, kdy máte tělo nejvíc zkroucené a svaly napjaté, vyprávět sáhodlouhé příběhy? Emoce ve vás vřou – zlost, proč vás právě teď ruší, strach, že už v póze nevydržíte, a pocit prohry, pokud tělo skutečně povolí. Ale čím déle cvičíte, tím spíše se tyto emoce přemění na klid, kontrolu a smíření.

Mnoho z nás emoce neřeší a takřka bez boje se jim podřizuje. Krátkodobě cítíme pocit uspokojení, ale blíže ke stoji na hlavě ani k milionovému balíku peněz se nedostaneme.

Volatilní trh je jako těžká pozice v józe. Když při cvičení udržíme klid, pravidelný dech a soustředění na dlouhodobý cíl, přestože se situace kolem nás komplikuje, máme vyšší šanci na zlepšení, než kdybychom podlehli krátkodobému instinktivnímu chování.

Šest důvodů, proč investovat jako čtyřleté dítě
Máte-li pocit, že je lepší investování v současné nejisté době přenechat profesionálům, jste na omylu. Provést útrapami evropské dluhové krize a připravit na blížící se fiskální útes americké ekonomiky se dokážete i vlastními silami. Může vám v tom pomoci, když se budete držet některých vzorců chování malých dětí.

3. Riziko

Riziko je neodmyslitelnou součástí investování. Pokud nepodstoupíme riziko, sotva své úspory ochráníme před inflací. A jestliže nikdy nezkusíme jógu, těžko se naučíme být psychicky silní, flexibilní a schopní meditace.

Na druhou stranu do rizika jdeme snadno, když je za ním vidina velkého zisku. Pokud se však snažíme cestu k cíli urychlit, většinou narazíme. Ve snaze dosáhnout cviku pro pokročilé přepneme svaly a můžeme se zranit. Svaly ještě nejsou dostatečně vyvinuté a potrhají se. Cíle tak jako tak nedosáhneme a zůstanou nám oči pro pláč z velké bolesti.

Trénujte, ale smiřte se s tím, že některé cviky pro vás (zatím) nejsou dostupné. Nestojí za riziko.

Můžeme to přirovnat k vybírání jednotlivých akcií, časování trhu nebo honbě za krátkodobými zisky. Odměny mohou být vysoké, ovšem s velkým rizikem, že utrpíme bolestivé finanční ztráty.

4. Identifikace problému a jeho postupné odstranění

Mnohá cvičení jógy vyžadují, abychom opakovali stejnou činnost pořád dokola. Často upadáme do rutiny bez toho, abychom si to uvědomili. Zvyky se pak opakováním utužují.

Některé cviky se nám například dělají lépe pravou polovinou těla (dává to smysl, když jsme praváci). Ale čím více dáváme přednost pravé straně, tím je pro nás těžší vypracovávat si svaly na levé. Jakmile identifikujeme problém, je pro nás snazší zaměřit se na ostatní části těla, které potřebujeme pro jiné cviky.

Když posloucháme instinkty, dovolujeme jim, aby na naši mysl měly stále silnější vliv. Rozvíjíme takové vzorce chování, které nám zabraňují ve zlepšování.

Když se přistihnete, že jste zpět na stejném místě, odkud jste vyšli – nakupujete vysoko kvůli chamtivosti a prodáváte nízko ze strachu, nebo nešetříte dost peněz každý měsíc –, své chyby stále opakujete a utužujete v sobě špatné vzorce chování. Nesnažte se je změnit ze dne na den, nejdříve v klidu identifikujte problém. Pomůže vám to změnit špatné návyky v budoucnu.

Bill Fleckenstein: Trh se vzbouří proti centrálním bankám a přijde revoluce
Známý investor a kritik Fedu Bill Fleckenstein přilévá oleje do ohně. V interview pro King World News uvedl, že je Fed hybnou silou prakticky všeho špatného, co se v americké ekonomice událo za posledních 20 let.

Zdroj: Business Insider