Tajemství investorského štěstí
|

Tajemství investorského štěstí

"Šťastný investor? To si přece navzájem odporuje!" Nemusí tomu tak být, pokud si budete investování "užívat" podle svého, bez ohledu na to, jak se na vaše kroky dívá okolí. Poznáte, že čím více se vám daří krotit své touhy a honbu za zisky, tím vám investování půjde lépe.

Psychologie Investování Pravidla a doporučení pro investování
Investoři

Burzovní guru, podnikatel, spisovatel a redaktor deníku Wall Street Journal James Altucher jednou řekl: "Čím méně překážek budete stavět mezi sebe a štěstí, tím máte větší šanci stát se spokojeným investorem."

1. Nedejte na řeči ostatních

Je lákavé nechat se vést slovy slavných osobností z televize, jež vám káží, jak máte myslet, vypadat a koho se bát. Jednoduše vypojte televizi ze zásuvky.

Mnohem těžší je ignorovat lidi ze svého okolí, kteří se tváří jako vaši přátelé, ale přitom vás nutí, abyste se s nimi porovnávali, a bedlivě čekají na každý váš nezdar. Váš švagr je také investor a daří se mu lépe? Hoďte to za hlavu! Jít proti stádu vyžaduje silnou náturu, nemějte strach, odměna se dostaví, jen si na ni možná budete muset déle počkat.

Nenechte se ani ukolébat chválou, když se vám bude dařit. Je silně návyková. Buďte stále ve střehu a zkroťte v sobě skrytý hlas, který vás nabádá chtít víc a víc. Další z Altucherových návodů zní: "Když máte z obchodu dobrý pocit, je to jen ego. Nesnažte se nikomu nic dokazovat!"

2. Zůstaňte čestní

Je snazší držet se pravidel férového tradingu vždy, ne jen v 98 % případů. Pokud si řeknete "pro jednou to risknu, pak už to nikdy neudělám", bude vás to příště zase svádět. Nakonec se všechno může vymknout kontrole. Jasně si stanovte meze, kam až můžete zajít, abyste se nedostali do svízelných situací.

Když budete upřímní sami k sobě, nebude pro vás problém zůstat čestným i před rodinou, v zaměstnání nebo při tradingu. Altucher připomíná, že dlouhodobě vyděláte jen tehdy, když budete čestní. Ne nadarmo se říká: "Lež má krátké nohy."

Investiční desatero od legendy investování
John Clifton "Jack" Bogle se narodil 8. května 1929 a patří k legendám světa investic. Mimo jiné založil a dlouhá léta vedl společnost Vanguard Group. Napsal deset knih, a právě z poslední z nich - The Clash of the Cultures: Investment vs. Speculation - je deset rad, které Jack považuje za základ pro správná investiční rozhodnutí.

3. Nemějte výčitky ze svých chyb, raději si z nich vezměte lekci

Výčitky jsou jen uražené ego. Znáte to, koupíte akcii, ale trh jde proti vám. Zahojte si rány, že si chybu vezmete k srdci jako ponaučení, ale dál už se tím netrapte.

"Když jde akcie po vašem nákupu dolů, ovládne vás pocit, že už nikdy nepůjde nahoru. Hoďte to za hlavu! Odklikli jste obchod, na kterém teď proděláváte – stane se, tečka! Zítra je taky den a může být všechno jinak. Život jde dál," razí heslo Altucher.

4. Neostýchejte se zeptat

Přistupujte ke svému investičnímu poradci, jako by to byl lékař nebo opravář aut. Nechte si vysvětlit, jaké postupy doporučuje a proč. Nezájem o způsob, jakým je řízeno vaše portfolio, je jistou cestou ztráty kontroly nad svými penězi. Finanční poradce je váš partner, ne autorita.

"Když jde o něco pro vás velmi důležitého, čímž peníze zajisté jsou, měli byste se o to blíže zajímat - shánět si informace," radí Altucher.

5. Nebuďte ustrašení

Mějte na paměti, že se na trzích váš strach rovná zisku někoho jiného. Nenechte se zahnat do úzkých. Jako začátečník se rozhodně držte dvou Altucherových základních pravidel disciplíny: zaprvé, sázejte na kvalitní firmy, jejichž ředitelé už nějaký silný byznys vybudovali, a zadruhé, nikdy neinvestuje do společnosti, která se jeví jako nadhodnocená a jejíž finanční ukazatele se nevyvíjí příznivým směrem.

Jak najít toho správného finančního poradce?
Šetříte na důchod, koupi domu nebo na studium svých dětí? Nechte si poradit od důvěryhodného a zkušeného finančního poradce. Jak na to, aby všechny vaše životní úspory neskončily v nesprávných rukou? Přečtěte si náš manuál pro výběr dobrého finančního poradce.

Zdroj: MarketWatch