Čeho se bojí John Hussman?
|

Čeho se bojí John Hussman?

John Hussman je známý tržní stratég a majitel podílového fondu. Dlouhodobě kritizuje Fed a americké ministerstvo financí, předpověděl například také recesi v USA v letech 2008 až 2009. V posledních měsících stále častěji upozorňuje na nebezpečí, které na trzích svým působením a spoluprací s politiky vyvolávají centrální banky v čele s Fedem a s ECB.

Trhy Centrální banky Investování Světová ekonomika
John Hussman

Na konci července (před sledovanými zasedáními důležitých centrálních bank) se ve svém pravidelném komentáři k dění na trzích vyjádřil naprosto jasně. John Hussman se bojí investorské lehkovážnosti.

"Co mi dělá starosti? Bojím se, že investoři zapomínají na to, jak devastující mohou být ztráty z investic na jejich portfolia. Obávám se, že neustálé spoléhání se a naděje vkládané do dalších opatření centrálních bank dávají investorům falešný pocit bezpečí a ochrany, který z recesí a poklesů trhů dělá "zastaralá, málo módní témata.

Obávám se, že případné recese a poklesy trhů budou daleko hlubší kvůli spekulacím, morálnímu hazardu a špatné alokaci zdrojů, kterou podporují centrální banky svou monetární politikou. Globální recese a agresivní propad trhu jsou možná blíže, než si většina investorů připouští."

Světová ekonomika na jedné stránce: Čína, Indie, Turecko i Německo dolů, palec nahoru pro Irsko nebo Rusko
Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od rána zaměstnávají analytiky i investory. Trhy sice rostou díky spekulacím, že centrální banky podpoří ekonomiky, ovšem jak ukazují čísla například z Číny, Španělska, Turecka, ale i Německa, budou mít opravdu co dělat. Příjemným překvapením je optimismus ruských manažerů, v kladném teritoriu (nad 50 bodů) upevňuje pozice také Irsko.

Zdroj: hussmanfunds.com