ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk
|

ČEZ by měl ve druhém kvartálu 2012 výrazně navýšit zisk

Společnost ČEZ by měla podle naší projekce ve 2Q2012 meziročně zvýšit čistý zisk o více než 12 % na 7,6 miliardy Kč, což by zároveň znamenalo snížení meziročního poklesu za první pololetí na 6,6 % oproti meziročnímu poklesu zisku v prvním kvartálu o 14 %. Předpokládáme, že pokud realita alespoň dosáhne naší projekce či o něco optimističtějšího tržního konsenzu, bude ČEZ na dobré cestě splnit celoroční cíle na úrovni EBITDA, EBIT i čistého zisku.

ČEZ Akcie ČR Výsledková sezóna
ČEZ - odhadované výsledky za 2Q2012

ČEZ by podobně jako v 1Q2012 měl dosáhnout solidního meziročního růstu výnosů. Konkrétně očekáváme, že firma vykáže 49,3 miliardy Kč (+5,4% y/y) kvartálních tržeb na pozadí meziročně silnější výroby v domácích zdrojích, zapojení nových zdrojů (Rumunsko), mírně vyšších prodejních cen a rostoucích prodejů zemního plynu.

Na úrovni provozního výsledku očekáváme solidní 5% (EBIT), respektive 6% (EBITDA) meziroční růst. Ačkoli situace v Albánii zatím není podle dostupných zpráv zcela uspokojivě vyřešena, očekáváme nižší negativní vliv zvýšených nákladů na nákup energií a služeb, než tomu bylo v 1Q2012.

Očekáváme dále meziroční zvýšení odpisů o 0,5 miliardy Kč, což znamená, že EBITDA marže by mohla podle našeho modelu vzrůst na 37,3 % z 36,9 % v 2Q2011, zatímco EBIT marži predikujeme na stejné úrovni jako před rokem.

Ve finančním výsledku očekáváme negativní přecenění opcí MOL v objemu přibližně 0,6 miliardy Kč, celkově predikujeme negativní bilanci finančního výsledku ve výši 2,4 miliardy Kč. To by znamenalo zisk před zdaněním 9,3 miliardy Kč a při předpokládané 19% efektivní dani z příjmů a mírně negativním podílu minoritních akcionářů následně čistý zisk výše zmíněných 7,6 miliardy Kč (14,9 Kč na akcii).

České akcie: Výhled do konce prázdnin
Jak se bude dařit českým akciím do konce prázdnin? Jaké kurzové vyhlídky mají…

Celkově od výsledků neočekáváme žádnou zásadní informaci, která by měla být tím klíčovým katalyzátorem pro akcie ČEZ. V současném stále nepříznivém ekonomickém prostředí (hlavně co se týká nepříznivých cen elektrické energie v regionu střední Evropy a dopadů dluhové krize) bude podle nás úspěchem, pokud ČEZ potvrdí celoroční guidance. Pozornost investorů by se měla soustředit na novinky ohledně vývoje v Albánii a případných nových informací o procesu prodeje některé/některých uhelných zdrojů.

Zároveň dáváme dosavadní doporučení "koupit" a cílovou cenu 970 Kč do revize.


Analytici Erste Group mají na výsledky ČEZ následující výhled:

ČEZ - odhadované výsledky za 2Q2012

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká…
Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s…

Zdroj: CYRRUS