Osobní finance: Rozhodujte se podle sebe, "konsenzus" a "trh" berte s rezervou
|

Osobní finance: Rozhodujte se podle sebe, "konsenzus" a "trh" berte s rezervou

Osobní finance jsou mnohem spíše "osobní" než "finance". Tento slogan má na svém webu autor knih o osobních financích a finanční poradce Tim Maurer. Poučení by si z toho měli vzít všichni, kdo se snaží přistupovat zodpovědně ke svým penězům.

Rozhodování

Je podivuhodné, jak často lidé hodnotí vlastní "štěstí", "úspěch" nebo "spokojenost" podle toho, jak jsou na tom jejich kolegové nebo sousedé. Velkou roli v tomto srovnávání hrají peníze. Není pak žádnou výjimkou, že se rozhodujeme podle ostatních, ne podle vlastních očekávání a přání. Přístup k osobním financím je tím mnohdy velice komplikován.

Proč se srovnáváme s ostatními?

Pokud jsou osobní finance opravdu spíše osobní než finance, jak tvrdí Maurer, proč máme tak silnou tendenci se srovnávat s ostatními? Za stav svého účtu jsme přece odpovědní jen a pouze my sami. Finanční poradce může nabídnout radu a řešení, ale rozhodnutí je na nás.

Nikde není psáno, že to, co je podstatné pro vás, zajímá také stejnou měrou ostatní. Proto je potřeba brát veškerá doporučení a rady od poradců pouze jako zdroj informací a názorů, ne jako zákon.

Každý jsme v jiné finanční situaci. Schválně - najděte ve svém okolí někoho kdo pobírá přesně průměrný plat. Nejspíš se vám to nepodaří.

Na závěr příklad: Musíte vědět, zda chcete mít z dítěte sportovce, nebo třeba světově známého politologa - v prvním případě posílejte děti na drahé tréninky a kempy, v druhém mu spíš šetřete na studium kvalitní zahraniční univerzity. A tak je to se vším.

Změňte myšlení a zachraňte své peníze
Co mají společného řecký důchodce, španělský státní úředník, americký podnikatel, čínský horník a průměrný Čech? Velmi často nevyjdou s penězi a navzdory různým životním podmínkám cítí velmi podobnou míru (ne)spokojenosti. Co se týče sociálního postavení a peněz, které toto postavení určují, dala nám všem příroda do vínku stejné myšlenkové pochody. Schopnost odlišit se je přitom kritická pro to, abyste byli schopni zkrotit své osobní finance.

Zdroj: BehaviorGap.com