Týden na trzích podle burzovních grafů: QE3 přiblížilo historická akciová maxima, investoři se ale ohlédnou i za horšími zprávami
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: QE3 přiblížilo historická akciová maxima, investoři se ale ohlédnou i za horšími zprávami

A máme tady další kvantitativní uvolňování. Páteční komentáře o rozhodnutí Fedu byly většinou negativní, odborníkům vadí zejména časová neomezenost, ale pro nás je nejdůležitější reakce ceny indexů. Ve čtvrtek přišla mohutná rally a index S&P 500 intradenně posílil o 2 %.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

V srpnu index zůstal relativně dlouhou dobu v úzkém rozpětí 1 395 až 1 426. Po jeho prolomení se z tohoto rozmezí stala zóna silného supportu. V pátek se cena dostala na horní linii býčího kanálu, který se formuje od začátku června. To je jeden ze signálů, že trh je překoupený. Cena se vyšplhala nad maximum z roku 2008, dalším nejbližším cílem je hladina 1 500 z konce roku 2007.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX se v pátek znovu přiblížil k letošnímu minimu, když index S&P 500 vytvářel sérii nových maxim. VIX je velice nízko, což je znamení, že je S&P 500 v překoupeném pásmu. Je podstatné, že volatilita je v klesajícím trendu, což je pro vývoj akcií pozitivní signál. V závěru pátečního obchodování začal VIX posilovat, přestože S&P 500 byl také v zeleném.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Index S&P 500 vystoupal k horní linii rostoucího kanálu, překonal maxima z roku 2008. Další cíl je na hladině 1 500 (už zbývá jen 35 bodů). K historickému maximu chybí přidat 111 bodů (7,5 %). Nejbližší support je na úrovni 1 430 až 1 440, kde se index pohyboval po zprávě o odkupech dluhopizů ze strany ECB do vystoupení Bernankeho po zasedání FOMC. Další hladina podpory je pak v pásmu předchozího srpnového úzkého rozpětí 1 395 až 1 426.

Indikátory naznačují korekci, cena indexu má po podpoře ECB a Fedu ještě jasně býčí nastavení. Cena půjde zřejmě několik dní do strany, ale i páteční současný růst indexů VIX a S&P 500 naznačuje blízkou krátkodobou korekci.

Přistoupení k dalšímu kolu QE nebylo překvapením. Bude trh ještě posilovat, nebo mu na nových maximech začne docházet dech? Index za 7 dní posílil o 4,6 %. Euforie opadne a příští týden budou investoři vyhodnovovat zprávy z uplynulého týdne, objeví se další komentáře a úpravy prognóz, kde skončí index S&P 500 na konci roku 2012 a na konci roku 2013.

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v…
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky …