Muži se z recese už nevzpamatují
|

Muži se z recese už nevzpamatují

Krize dopadla nejvíce na kariéry mužů. Pracovní trh už nebude nikdy takový jako dříve. Podle nové knihy Hanny Rosin "Konec mužů a vzestup žen" (The End of Men: And the Rise of Women) přetrvávající slabost ekonomik ve vyspělých zemích urychlila dlouhodobý proces přerodu výrobní ekonomiky ve znalostní.

Nezaměstnanost Ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost

V USA byly tři čtvrtiny ze 7,5 milionů ztracených pracovních míst během tzv. Velké recese pozice, na nichž byli zaměstnáni muži. Je to především důsledkem toho, že nejhůře postižená odvětví byla vysloveně maskulinní: stavební průmysl, zpracovatelský průmysl či vyšší pozice ve financích.

Přestože některé z těchto oborů zažívají comeback, ve většině případů jde o nezaměstnanost strukturální. Krize pouze zvýraznila a urychlila zásadní ekonomickou proměnu, ke které dochází již minimálně 30 let.

"Výrobní ekonomika už nikdy nebude fungovat jako dříve. Muži, kteří jsou navyklí pohybovat se ve velmi úzkém prostoru, začínají mít problém s nalezením práce," tvrdí Rosinová. "Na současném pracovním trhu hraje největší roli flexibilita, což je vlastnost, kterou disponují ženy. Muži za nimi v tomto ohledu zatím pokulhávají."

Podle údajů společnosti Atlantic srpnový report z amerického trhu práce odhalil, že zapojení mužů v pracovním procesu je na nejnižší úrovni od roku 1948. Počet mužů na pracovištích výrazně klesl v padesátých letech, kdy zaměstnavatelé začali ve velké míře dávat práci ženám.

USA čeká nejhorší deprese všech dob. Proč to skončí tak špatně?
Amerika příkladem prosperity a pokroku? Bývávalo! Většina z nás raději zavírá oči nad tím, jak světové impérium upadá – ekonomicky i morálně - a pouze hromadí dluhy. Na amerických zpravodajských kanálech přibývá zpráv varujících před dekádami ekonomické deprese daleko větších rozměrů než té, kterou Američané zažili po roce 1929.

Zdroj: Business Insider