Jak hypotéční krize dopadla na krále hypoték: Film "Královna Versailles" vysvětlí nejen to, jak se krize zakousla do stavby největšího domu v USA
|

Jak hypotéční krize dopadla na krále hypoték: Film "Královna Versailles" vysvětlí nejen to, jak se krize zakousla do stavby největšího domu v USA

Film režírovaný Laurenem Greenfieldem je fantastickou sondou do života horního amerického "jednoho procenta". Dokument začal vznikat v době, kdy se David Siegel a jeho žena Jackie, bývalá Miss Floridy, snažili postavit za 90 milionů dolarů vlastní palác inspirovaný francouzským královským sídlem Versailles. Příchod hypotéční krize ale znamenal radikální řez jak do rozpočtu Siegelových, tak do děje filmu.

Americká ekonomika Americký realitní trh Krize

Siegelova společnost nabízela americké střední třídě pocit luxusu ve sdílených rezidencích. Dělala to na dluh - bankám svěřila financování 90 % cen nemovitostí. Aniž by čekala na splacení jednoho luxusního resortu, začínala budovat další. Příchod krize způsobené vlnou nesplácených hypoték byl pro Siegelův byznys tragédií. Sám David ve snímku trefně poznamenává, že z něj "banky udělaly v době boomu závisláka na levných penězích".

S novou situací se dvojice pere poměrně sympaticky. Matka osmi dětí navzdory učebnicovému schématu (o 30 let starší manžel, ona bývalá královna krásy) nepůsobí dojmem zlatokopky. Vystudovaná inženýrka naopak ve filmu říká, že "se nemůže nabažit svých osmi dětí". Její smysl pro humor drží rodinu nad vodou. "Nevadilo by mi, kdybychom žili někde v malém bytě nebo domě, se všemi dětmi na palandách."

9. srpen 2007: Den, kdy se změnil svět
Přesně před pěti lety, 9. srpna 2007, BNP Paribas zmrazila tři své fondy, které nebyly schopné určit hodnotu (bez)cenných papírů ve svém portfoliu. Šlo o CDO, tedy zajištěné dluhové obligace, ve kterých se skrývaly problémové americké hypotéky. BNP Paribas se tak stala první bankou, která si veřejně uvědomila rizika spojená s trhem tzv. sub-prime hypoték. Šéf banky Northern Rock Adam Applegarth později uvedl, že byl 9. srpen 2007 dnem, kdy se změnil svět. Na Northern Rock mělo dojít poměrně záhy.