Akciové trhy na drogách
|

Akciové trhy na drogách

Prohlášení Evropské centrální banky o případném poskytnutí "neomezené" pomoci problémovým státům bylo to, v co trhy doufaly. Další splnění nadějí přišlo se slovy Bena Bernankeho o časově neohraničené třetí vlně kvantitativního uvolňování ve Spojených státech. Nestává se však droga zvaná tištění peněz pro trhy příliš návykovou?

Fed ECB Kvantitativní uvolňování QE3

Omezená dostupnost tradiční "medicíny" k léčbě problémů Evropy, tedy další snižování úrokových sazeb nebo daní, nedala evropským politikům s ohledem na voliče příliš na výběr. Opakovaně se tedy přistupuje k tištění nových peněz.

V posledních letech byla tato nová likvidita na trzích přijímána s velkým entusiasmem, který ale s každým kolem uvadal a trval kratší dobu. Jinými slovy, tato "droga" byla účinná, ale návyková. Pro další účinek je příště potřeba vyšší dávka.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím…
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také…

Poslední prohlášení ECB je jiné. "Droga" bude dostupná v neomezeném množství a tak dlouho, dokud budou její uživatelé akceptovat kontrolu a vedení ze strany ECB. Pro krátký a střednědobý horizont tedy jistě schůdné řešení.

Prubířský kámen krize: Výhled na několik let

Prubířský kámen ale leží několik let před námi: Nejen periferní státy Evropy, ale i zbytek rozvinutého světa totiž bude potřebovat dostat své ekonomiky do stavu, ve kterém fungují tradiční způsoby oživení hospodářství. Pokud se tak nestane a evropské hospodářství se neprobudí z útlumu, závislost na postupně dodávané likviditě může vést k inflaci, a to i v případě, že za normálních okolností by ceny spíše měly klesat.

Velký den pro ekonomiku v kostce: ECB překvapila, americký trh práce…
Evropská centrální banka ponechala překvapivě základní úrokovou sazbu na 0,75 %…

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v…
Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky …