Pět vět, za které si zasloužíte přijít na trhu o všechno
|

Pět vět, za které si zasloužíte přijít na trhu o všechno

Způsobili finanční krizi v roce 2008 nenasytní bankéři, kteří s vidinou zisků z úroků nabízeli hypotéky i těm, u nichž bylo pravděpodobné, že nebudou splácet? Nebo leží vina na těch, kdo si peníze půjčovali? Kdo nese odpovědnost za špatná finanční rozhodnutí - neodbytní investiční poradci, nebo my sami?

Investování
Investorská chyba - ilustrační foto

Je to asi tak půl na půl, ale nebylo by chamtivých bankéřů, kdyby se mezi klienty finančních institucí nenašla skupina těch, kteří na trhu vystupují jako "aktivní ignoranti". Pokud spadáte do jedné z následujících pěti "škatulek", raději se nad sebou rychle zamyslete, aby vám z vašich finančních kroků nezbyly brzy už jen oči pro pláč.

1. "Nechci nic jiného než zlato"

Charakteristické chování:

  • "Nedůvěřuji trhům, takže nakupuji zlato."

  • "Nenechám se napálit od žádných investičních poradců, takže kupuji zlato."

  • "Nebudou mě vodit za nos náladoví politici, proto sázím na zlato."

  • "Systém papírových měn je odsouzen k zániku, hodnota je jedině ve zlatě."

Zlatokopové (nebo spíše "zlatí ignoranti") na jakoukoli otázku odpovídají: "Zlato"! Možná se vám zdá rozumné chtít v současnosti zlato, na stejnou notu však byly trhy naladěné i na začátku osmdesátých let.

Jejich nedůvěra jde tak daleko, že navíc poptávají pouze fyzické zlato. Raději platí vysoké transakční poplatky, daně, pojistné a riskují krádež, než aby je vlastnili prostřednictvím ETF.

2. "Technická analýza je nesmysl"

Bohužel se najdou i tací lidé, co obchodují na trzích, a přitom si nikdy neprohlédli graf instrumentů, které nakupují. Vždyť stačí jen jednoduchá technická analýza, nemusíte se hned pouštět do prapodivných indikátorů.

Největší bubliny v historii
Honba za lehce vydělanými penězi s sebou přináší strach investorů ze spekulačních bublin. Stříbro, akcie, komodity a mladé trhy jsou dnes běžně obviňovány ze spekulativního růstu. Bubliny jsou ve světě přítomny od počátku fungování trhů. Jak jsme se s nimi v dějinách vyrovnali? Posuďte sami na základě následujících příkladů.

3. "Celý systém je zmanipulovaný"

Charakteristické chování:

  • "Nad trhy mají nadvládu HFT tradeři a jejich algoritmy."

  • "Kterým směrem se vydají americké akcie, určuje Fed."

Tito lidé mají pocit, že jsou proti nim všichni spiknutí, přesto se však z trhu nestáhnou. Využívají konspirační teorie k omlouvání svých investičních neúspěchů. Než aby využili nenáviděné počítače k dosažení zisku jako všichni ostatní, raději si stěžují.

4. "Vím všechno"

Všechno, co se lze o trzích dozvědět, už vědí. Nemají zájem poučit se. Mají nejlepší zdroje informací, které jim stačí. Za léta tradingu si vypracovali své neomylné strategie, všechny ostatní pokusy nahlížet na svět z jiného úhlu podle nich musejí zákonitě skončit prohrou. Ať si vypijí hořký pohár až do dna, až jednou šlápnou se svým chytráctvím vedle!

5. "Sociální média? Nic pro mě!"

Jestli jste se někdy setkali s podobným rozhovorem, nejspíš jste pochopili, že je to, jako když hrách na stěnu hází:

"Zaregistrujte se na StockTwits! Získáte inspiraci od velkých traderů a můžete sledovat jejich investiční kroky." - "A jaký je poplatek za registraci?"

"Je to zdarma. Stejně tak si ale můžete najít i některé investiční tipy na mém blogu." - "Už chápu, kam tím míříte. Tak dobře, kolik chcete za přístup na blog?"

"Nic." - "A proč to tedy děláte?"

Sociální média mohou při obchodování hrát velkou roli. "Nesednou" každému, to se musí nechat, ale pokud proniknete do jejich tajů, mohou vám přinést množství výhod. Přinejmenším byste se o to měli pokusit. Na věku nezáleží, jen se podívejte na takový Facebook, kolik tam najdete aktivních dědečků a babiček.

Nehledě na to, jak velká se nám internetová komunita lidí žijících sociálními sítěmi může zdát, faktem je, že většina společnosti je stále neuznává. Raději strčí hlavu do písku nebo své finanční vzdělávání ukončí v půlce, než aby se rozvíjeli moderními způsoby. Není divu, že jsou pak na trhu jak beránci předhození vlkům finančního průmyslu.

9 pravidel přežití na Wall Street
Barry Ritholtz, šéf firmy zabývající se kvantitativním výzkumem Fusion IQ, radí: "Jakmile vám někdo z Wall Street zaťuká na dveře, raději rychle schovejte peněženku!" Na "výhodné smlouvy" s Wall Street si musí dát pozor každý. Jak se nenechat nachytat na triky finančních žraloků?

15 investičních pravidel pro vaše děti
Ve své knize popisuje Jeff D. Opdyke z Wall Street Journalu 15 investičních pravidel, které byste měli uplatnit při výchově svých dětí. Jaká jsou pravidla známého autora článků o propojení rodiny, lásky a peněz?

Zdroj: bclund.com