Poletí staré platební karty do koše? Rok 2013 bude ve znamení bezkontaktního placení
|

Poletí staré platební karty do koše? Rok 2013 bude ve znamení bezkontaktního placení

Rychlost, pohodlí a jednoduchost jsou hlavní důvody, proč stále více Čechů používá bezkontaktní platební karty. U částek do 500 korun nemusejí lidé u pokladen do platebních terminálů ani zadávat PIN a celá transakce trvá pár vteřin. Bezkontaktní technologie už nabízejí téměř všechny tuzemské banky.

Platební karty Trendy Mobilní telefony
Platba přes telefon vybavený NFC trvá jen několik vteřin

Na každého dospělého Čecha připadá v průměru jedna platební karta. Česká republika také patří k zemím ve střední Evropě, kde se karty využívají nejčastěji. Na vedoucí pozice se Češi dostávají i v objemu transakcí, třeba v loňském roce prošlo bezhotovostně přes každou kartu zhruba 30 tisíc korun, což je téměř o polovinu více než před pěti lety.

Zhruba 10 % vydaných platebních karet je bezkontaktních. Jen klienti České spořitelny loni bezkontaktně utratili 814 milionů korun a provedli 2 miliony bezkontaktních transakcí, což je 8 % všech karetních plateb. Visa i MasterCard navíc předpokládají, že počet bezkontaktních karet bude nadále stoupat. Například v sousedním Polsku a Slovensku jich je až 45 %.

Je libo platit nálepkou?

Bezkontaktní metodu PayPass nyní nabízí nebo plánuje brzy nabízet deset tuzemských bank. Jen za rok 2012 vydal MasterCard o polovinu více karet právě s touto technologií. "Podle našeho průzkumu MasterIndex má 76 % respondentů o placení s PayPassem zájem. Více než polovina z nich oceňuje právě rychlost platby," vysvětluje Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

GE Money Bank od letošního roku přichází s bezkontaktními platebními nálepkami, jež si lidé mohou přichytit třeba na klíče nebo mobilní telefon. Zdarma ke každému účtu. "V září jsme představili PayPass platební karty a v průběhu tří měsíců jsme jich vydali více než 70 tisíc. Velký zájem o moderní způsoby placení od ledna podpoříme uvedením PayPass platebních nálepek, které budou alternativou ke standardní debetní platební kartě," říká Jiří Kejla, projektový manažer GE Money Bank.

Stejně jako u bezkontaktních platebních karet nemusejí ani u nálepek do 500 korun lidé zadávat PIN. O platební nálepky si mohou zažádat i klienti Citbank, kteří je dostanou na požádání jako dodatkovou kartu k jakékoli kreditní kartě MasterCard.

Růst počtu lidí, kteří se rozhodnou bezkontaktní platební technologie používat, jde ruku v ruce s počtem obchodníků, kteří jsou vybaveni bezkontaktními terminály. Těch by do konce roku 2013 mělo být až 15 tisíc (aktuálně zhruba 5 tisíc) z celkového počtu zhruba 77 tisíc platebních terminálů. "Každý nový nebo vyměněný terminál přijímá PayPass. Dá se říci, že se PayPass stává standardem," říká Richard Walitza, ředitel rozvoje mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Hodinkami neplatíme, SIM kartou bychom rádi, volají Češi

Některé platební vynálezy Českem sice prošly, ale bez většího zájmu. Platba přiložením mobilního telefonu ke čtečce platebního terminálu se ale lidem zamlouvá. Asociace Visa Europe spolu s Komerční bankou a českou Telefónikou již od loňského léta vydává pro vybrané typy telefonů speciální SIM karty s technologií NFC (Near Field Communication). "Ukazujeme způsob, jakým lidé jednou budou běžně platit a hospodařit s penězi. Věříme, že do roku 2020 bude 50 % všech transakcí uvnitř sítě provedeno na mobilních zařízeních," říká Miloslav Kozler, manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku.

Doteď Telefónica vydala svým klientům zhruba 2 tisíce speciálních SIM karet. "Jako první ze všech operátorů nabízíme mobilní platby prostřednictvím technologie NFC. Zahajujeme éru masového placení mobilním telefonem," říká Jiří Vítek, manažer vývoje NFC a finančních služeb v Telefónice Czech Republic. Spolupracovat s mobilním operátorem se připravují i ČSOB a GE Money Bank ve spolupráci se společností MasterCard. I jejich klienti si budou brzy moci vyzkoušet novou platební metodu, která umožňuje integrovat do telefonu debetní i kreditní kartu.

Bezkontaktní platby prostřednictvím karty v mobilu probíhají přiložením chytrého telefonu vybaveného SIM kartou s technologií NFC k platebnímu terminálu. Do částky 500 Kč se nemusí zadávat PIN kód. V telefonu si pak klient může kdykoli zobrazit seznam uskutečněných transakcí a mít přehled o svých výdajích. V mobilním telefonu jsou dostupné i všechny údaje o platební kartě (číslo karty, expirace, CVC kód) nutné pro platby na internetu.

Jednoduše a rychle. Ale bezpečně?

Odborníci doporučují pohlídat si u bezkontaktních platebních karet, SIM karet nebo nálepek pojištění proti zneužití. V případě ztráty nebo odcizení by měla taková pojistka krýt peníze z takové karty, a to jak u obchodníků, tak při případném výběru z bankomatu.

Například GE Money Bank rozsah pojištění automaticky u bezkontaktních karet rozšiřuje. Česká spořitelna zneužité peníze klientům kompenzuje v plné výši, pokud byla karta zneužita k bezkontaktním platbám bez PIN.