Dopady nízkých sazeb na drobné investory
|

Dopady nízkých sazeb na drobné investory

Dnes a denně slyšíme, že jsou úrokové sazby u většiny "předních" měn nízké, doslova na historických minimech. Politika nulových úrokových sazeb, označovaná v zahraničí zkratkou ZIRP (zero interest rates policy), se stává součástí hospodářského života a je pravděpodobné, že se situace nezmění, dokud bude přetrvávat stávající hospodářská malátnost.

Centrální banky
Nízký úrok

Dnešní úrokové sazby jsou až neuvěřitelně nízko a mnohé dosud uznávané teoretické předpoklady jsou bořeny jako neplatné. I když se má všeobecně za to, že nízké úrokové sazby podpoří ekonomický růst, příklad Japonska dokazuje, že tomu tak být nemusí. Ani po dvou desetiletích politiky nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování k oživení ekonomiky nedošlo. Pravděpodobný je tedy i scénář, že sazby zůstanou nízké i po dobu delší, než by vůbec někdo dříve předpokládal.

Co nízké úrokové sazby znamenají pro drobného investora

Klienty, kteří potřebují inteligentně spravovat své finance, by mělo zajímat, jak prostředí úrokových sazeb ovlivní jejich rozhodování. S čím je v této souvislosti nutné počítat:

  1. Snižování úroků z vkladů, pokles úročení depozit, pevně úročené investice budou stěží pokrývat inflaci (do banky s penězi nelez, banka o ně nestojí).

  2. Období nízkých úrokových sazeb a s tím související eroze výnosů portfolia může trvat i delší dobu (5% reálný výnos patří minulosti).

  3. Úrokové sazby hypoték mohou zůstat i dlouhodobě "setrvale nízké" (i když učebnice říkají něco jiného).

  4. Dochází k deformaci relativních cen, kvůli manipulacím jsou peníze "levnější" a všechno ostatní "dražší" (likvidity je dost, v případě potřeby ji dodá centrální banka).

  5. Optimistické předpoklady pro výpočet současné hodnoty budoucích důchodových závazků se nemusejí naplnit (minulé výnosy opravdu nemusejí být zárukou výnosů budoucích).

Tři potenciální důvody nízkých úrokových sazeb

1. Měnová politika centrálních bank na vlně uvolňování

Centrální banky mohou vyhlašovanou úrokovou sazbou a dalšími nástroji měnové politiky činit domácí měnu atraktivní či neatraktivní. Úrokové sazby jsou ovlivňovány úředním rozhodnutím, ne pouze trhem. Měnový trh tedy nutí centrální banky spravující volně směnitelnou měnu, jako je ČNB, aby sledovaly výši úrokových sazeb ostatních měn a tu svoji více či méně nastavovaly s ohledem na vývoj jinde.

Období mimořádně uvolněné měnové politiky je prožíváno napříč celým vyspělým světem. Austrálie snižuje úrokové sazby na nejnižší úroveň za 50 let, japonská centrální banka ponechává základní úrokovou sazbu v rozpětí 0 až 0,1 %, nízké sazby v USA mají být tak dlouho, než výrazně neklesne míra nezaměstnanosti, Evropská centrální banka drží úrokové sazby na historickém minimu.

2. Stagnující ekonomika a nedostatek investičních příležitostí

Nejsou-li investiční příležitosti, ekonomika neroste, a je-li ekonomika slabá, nízké a chabé jsou a budou i úrokové sazby. Nadbytečné produkční kapacity v ekonomice, vysoká nezaměstnanost a schopnost přesunout výrobu a služby do nízkonákladových míst, znamenají ekonomický pokles a působení protiinflačně působících faktorů (na rozdíl od zemí, kam se výroba ve velkém přesunuje). V takové situaci nelze očekávat vysokou návratnost investic a není možné, aby jedna skupina lidí – střadatelů – dostala za své peníze nadprůměrné výnosy.

3. Skrytá pomoc při splácení veřejných dluhů

Existují dvě vykutálené cesty, jak dostat zemi z marasmu předlužení denominovaného v domácí měně. Jednou z nich je vysoká inflace ochuzující věřitele, druhou je finanční represe, kvůli které dochází k pomalému "zabavování" bohatství udržením výnosů na záporných hodnotách po dlouhou dobu. Jde o jakousi obdobu nevyhlášené daně z držených aktiv realizovanou prostřednictvím politiky nulových úrokových sazeb (ZIRP).

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

ECB ponechala sazbu beze změny na 0,75 %. Proč ji ale letos bude muset snížit?
Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání nechala základní úrokovou sazbu beze změny na 0,75 %. Podle průzkumu Reuters ale stále více ekonomů věří, že během prvního kvartálu 2013 sazbu sníží. Euro po oznámení posílilo nad 1,31 EUR/USD a během Draghiho tiskové konference dále posilovalo.

6 akcií na rok 2013
Co přinese letošní rok, lze jen stěží predikovat. Fiskální útes v USA je dočasně odsunut, ale dluhové problémy periferních ekonomik zůstávají černou můrou lídrů eurozóny. Rok 2013 by mohl být příznivý pro akcie, protože investoři budou prahnout po výnosu a budou opouštět dluhopisový trh, jemuž v "bezpečných" oblastech hrozí přehřátí.

Zdroj: Investujeme.cz