Toto je 7 nejnebezpečnějších slov v investování
|

Toto je 7 nejnebezpečnějších slov v investování

"Musejí vědět něco, co já sám nevím." Magická formulka, která podle slavného newyorského profesora financí Aswatha Damodarana zaslepila mysl nejednoho jinak racionálně uvažujícího investora. Zapamatujte si těchto sedm slov a zakažte jim ovládnout váš mozek při ohodnocování akcií.

Psychologie Investování Fundamentální analýza

Když nás mozek neposlouchá

Vybraná akcie stojí 640 USD. Rozhodnete se udělat si vlastní fundamentální analýzu a určit správnou hodnotu této akcie. Po propočtení všech finančních ukazatelů skončíte na hodnotě 200 USD. Co vám říká vaše racionálnější půlka mozkové kůry? Nekupovat, že?

Ale pak se najednou kdesi v dálce začne ozývat slabounký hlásek: "Musejí vědět něco, co já sám nevím." Jakmile začnete naslouchat, hlasy se přibližují a jsou stále silnější a silnější.

Najednou se začnou dít neuvěřitelné věci. Očekávané cash-flow letí vzhůru, míra, kterou diskontujete, klesá a míra růstu zisku se jako mávnutím kouzelného proutku zvyšuje. Nyní již hlučný hlas z mysli vede vaši ruku, aby 200 přepsala na 300, 400 a 500. Se škrtáním nepřestanete, dokud nedorazíte k číslu 640 USD...

7 důvodů, proč z nás mozek dělá horší investory
Pokud si myslíte, že se investoři řídí rozumem a trhy nějakými pravidly, tak se mýlíte. Investoři jsou totiž jen lidé, ne stroje. Dříve se předpokládalo, že je návratnost investic pouhou funkcí rizika. Dnes je jasné, že je při sestavování výnosových modelů potřeba vzít v úvahu i psychiku. Vývoj na trzích denně ovlivňují miliony iracionálních rozhodnutí. Psychologie tedy s trhy dokáže pořádně zamávat. Pár důvodů takových investičních zklamání může inspirovat k hlubšímu zamyšlení.