Proč (ne)vydělávat více?
|

Proč (ne)vydělávat více?

Systém vydatných sociálních dávek není výhradně chloubou evropských severských států, i někdejší Mekka kapitalismu, Spojené státy americké, je dnes říší masivního státního přerozdělování. Stačí se podívat na podporu svobodných matek: je lhostejné, jestli svobodná matka vydělává 29 nebo 57 tisíc dolarů ročně. Po zdanění a vyplacení státní podpory je jejich čistý příjem – stejný.

Americká ekonomika Kapitalismus

Graf znázorňuje celkové příjmy svobodné matky s dvěma malými dětmi. Na ose X je její hrubý příjem ze zaměstnání za kalendářní rok. Na ose Y je tento hrubý příjem očištěný o daně a navýšený o sociální dávky, pokud na ně matka má nárok. Tedy na ose Y najdeme celkový disponibilní příjem. Čím vydělává matka více, na tím méně dávek má nárok. Od ročního hrubého příjmu 58 tisíc dolarů nemá nárok na žádnou dávku ani příspěvek.

Na grafu je také krásně vidět také takzvaný "welfare cliff" - snadno si dokážeme představit svobodnou matku na hraně takového útesu, jak protestuje, aby jí zaměstnavatel zvýšil plat třeba z 29 nebo 42 tisíc dolarů ročně. Zvýšení platu by pro ni znamenalo ztrátu nároku na některou dávku a strmý pád příjmů o tisíce dolarů ročně. "Optimální" hrubý roční příjem ze zaměstnání je u svobodných matek se dvěma dětmi 29 tisíc dolarů.

Příjmy svobodných matek v USA

Kompletní článek najdete na serveru Finmag.cz

Gary S. Becker: Ekonom z chicagské školy, podle kterého jsou BRIC…
Gary S. Becker (*1930), patří mezi nejvýznamnější představitele tzv. chicagské…

Vítězové velké recese - 2. díl: Kapitalismus aneb jak levice prohrává…
Levicoví ekonomové poukazují na to, že Velká recese zahnala chamtivý…