Drobný investor má proti profíkovi pár výhod
|

Drobný investor má proti profíkovi pár výhod

Vaši největší investiční konkurenti – profesionální tradeři a investoři - by vás možná při denním obchodování porazili levou zadní. Většina profesionálů není hloupých ani nekompetentních a věřte, že jsou natěšeni na to, až s vámi změří síly. Přesto nezoufejte, neznamená to, že byste se kvůli tomu měli automaticky považovat za outsidery trhu.

Investování
Zděšení investora - ilustrační foto

Když se naučíte využít svých předností, můžete v investiční hře obstát. Chce to jen najít herní plán, který nejlépe sedí vaší nátuře.

Jakými přednostmi investor-amatér obvykle oplývá?

1. Amatér není posedlý snahou překonat trh

Na rozdíl od profesionálů, jejichž živobytí závisí na denním obchodování, vy trh předčit nemusíte. Zatímco oni po náhodném úspěchu z rizikového obchodu už běží do fronty na bonusy, vy se můžete v klidu usadit v křesle a vyčkávat s bezpečnější alternativou na dlouhodobé výnosy. Můžete vsadit na strategii "kup a drž", nebo se dokonce uchýlit k nejnudnější investici - indexovým fondům.

"Nízkonákladový indexový fond vám zajistí, že dosáhnete lepšího výnosu než většina profesionálů, kteří jsou placeni za to, aby překonali trh, a právě proto nemohou nakupovat levné pasivní fondy. Ani dosažení rovnocenných výnosů s celým trhem není bez námahy," tvrdí Henry Blodget, bývalý investiční bankéř a zakladatel serveru Business Insider.

Legendární investor Jack Bogle poukazuje na to, že dva ze tří fondů v průměrném roce zaostanou za trhem.

2. Je snazší spravovat méně peněz než více

Představte si, s jakou zodpovědností musejí (nebo by aspoň měli) obchodovat tradeři, kteří mají na starosti milionová konta svých klientů. Když se něco nepovede vám, může to mrzet jen vás samotné.

Další výhodou je, že vaše transakce nehýbou s celým trhem a můžete vybírat z nepřeberného množství akcií (manažer velkého akciového fondu je omezen na nákupy velkých firem, protože ty ostatní jsou příliš malé na to, aby vytvořily smysluplnou pozici v portfoliu).

3. Sólisti to mají levnější

Bradford Cornell z The Atlantic poukazuje na to, že překonat trh v současnosti není tak snadné a vyjde to dost draho. Profíci potřebují nákladné počítačové systémy, najímají sofistikované tradery (kteří dostávají zaplaceno v milionech dolarů) nebo si platí informace od insiderů.

Nezapomínejte také na náklady spojené s životem na vysoké noze (obědy nebo drinky, aby se tradeři zalíbili svým klientům, také něco stojí). V součtu mohou všechny tyto výdaje spolknout velkou část zisku, bez ohledu na to, jak byl ten který obchod výdělečný.

Jak se za 80 let investování změnilo v závody spekulantů
Kup a drž? Kdepak! Hodnotové dlouhodobé investování na základě fundamentů je podle všeho pryč. Má stále smysl pro některé konzervativní investory,kteří jsou ochotní si na své výnosy počkat, soustředí se na dividendy a podobně. Všichni ostatní, podporovaní rychlým elektronickým obchodováním, se snaží "otočit" na některých titulech i mnohokrát za rok. A co na tom, že to podle řady zkušených investorů znamená vyšší poplatky a podle statistik dlouhodobě i ztráty většiny investorů? Průměrný investiční horizont při sázce na americké akcie je jen několik málo měsíců.

Zdroj: Business Insider